کد خبر : 92770 جمعه 14 تیر 1398 - 12:19:00
انتقال-سریع-اهدای-عضو-میسر-می-شود

با راه اندازی سیستم رجیستری ترابری اهدای عضو؛

انتقال سریع اهدای عضو میسر می شود

سیناپرس: رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت از پیاده سازی یک نقشه جامع برای انتقال هوایی سریع عضو پیوندی خبر داد و گفت: سامانه رجیستری ترابری اهدای عضو به زودی راه اندازی می شود.

دکتر مهدی شادنوش با اعلام این خبر اظهارداشت: برای اهدای عضو رعایت زمان طلایی خیلی مهم است؛ عضو قلب باید کمتر از 4 ساعت پیوند زده شود.

وی افزود: هم اکنون با همکاری و هماهنگی نیروی هوایی ارتش، نیروی انتظامی، سازمان اورژانس کشور و مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت، زیرساخت های ترابری عضو بین استان ها برای انتقال عضو مهیا شده و قرار است با یک اقدام فرابخشی گروهی منسجم، پیوند عضو بین استانی با جدیت دنبال شود.

وی بیان کرد: هم اکنون سامانه رجیستری ترابری اهدای عضو در حال شکل گیری است. امیدواریم با استفاده از سیستم رجیستری که بزودی مورد بهره برداری قرار می گیرد، این امر در حوزه اهدای عضو به خوبی نهادینه شود.

شادنوش خاطرنشان کرد: در حال پیاده سازی یک نقشه جامع نیز برای کشور هستیم تا راه انتقال هوایی سریع تر عضو پیوندی بررسی شود.

وی ادامه داد: همچنین، چگونگی کاربرد آمبولانس ها، هلی کوپتر، موتورلانس ها و حتی هواپیمای مسافربری و فالکون جت اختصاصی نیز طی یک برنامه نرم افزاری مشخص شده و تمامی اطلاعات به یکدیگر متصل می شوند.

وی گفت: این امکان میسر شده است تا به محض اعلام نیاز، عملیات با کمترین اشتباه و زمان تلف شده با موفقیت انجام شود.

به گفته وی، بیش از 150 نفر در هر یک از این عملیات ها فعال می شوند تا یک عضو از شهری به شهر دیگر منتقل شود.

 

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]