فرآیند سیاستگذاری توسعه پژوهش های قرآنی تصویب شد

کد خبر : 8794 سه شنبه 12 خرداد 1394 - 17:24:10

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس کارگروه توسعه پژوهش قرآنی از تصویب فرایند سیاستگذاری توسعه پژوهش های قرآنی خبر داد.

به گزارش ایرنا از وزارت علوم، دکتر وحید احمدی در هفتمین جلسه کارگروه توسعه پژوهش قرآنی گفت: گام اول فرآیند سیاستگذاری توسعه پژوهش های قرآنی به سیاست پژوهی این حوزه اختصاص دارد. 

وی افزود: بررسی و تحلیل اسناد بالادستی و تعیین مطالبات و ماموریت ها، پژوهش میدانی با رویکرد تعیین آسیب ها و نواقص، تعیین و اولویت بندی عرصه های اقدام پژوهش های قرآنی و شناسایی سیاست های جاری سازی مأموریت ها و رفع آسیب ها و نواقص، چهار مرحله گام نخست به شمار می آید که مسئولیت انجام این چهار مرحله برعهده کمیته سیاست پژوهی و برنامه ریزی امور پژوهشی قرآنی به ریاست مدیر کل دفتر برنامه ریزی و سیاست گذاری امور پژوهشی وزارت علوم است.

عضو کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور ضمن تاکید بر تهیه برنامه زمان بندی برای گام اول این فرایند اظهار داشت: مدیریت علمی طرح ها و پروژه ها مستلزم برنامه ریزی و زمان بندی است و پیشرفت یک پروژه در گرو تهیه نمودار زمان بندی و پایبندی به آن است.

به گفته وی تدوین سیاست های توسعه پژوهش های قرآنی، اجرای سیاست ها و ارزیابی آن، سه گام بعدی این فرایند است که بعد از سیاست پژوهی توسعه پژوهش های قرآنی انجام خواهد شد.

احمدی به رویکرد مشارکتی این کارگروه در سیاست گذاری ها و بهره گیری از ظرفیت همه اعضا و جلب مشارکت آنها اشاره کرد و گفت: طرح این فرایند در کارگروه، به منظور تقسیم کار بین اعضا و جلب مشارکت آنان، انجام شده است.

دبیر شورای عالی عتف ابراز امیدواری کرد، آیین نامه توسعه پژوهش های قرآنی تا نیمه نخست امسال تدوین شود و تاکید کرد: ماموریت گرایی مراکز پژوهشی قرآنی و مسئله محور کردن پژوهش های قرآنی از اهداف اساسی طرح سیاست گذاری توسعه پژوهش های قرآنی است که تحقق آن موجب افزایش اثربخشی و بهره وری خواهد شد و این ظرفیت را فراهم می کند که به سمت بودجه ریزی عملیاتی حرکت و از موازی کاری در پژوهش های قرآنی جلوگیری کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت انجام این طرح بیان داشت: امیدواریم طرح سیاست گذاری توسعه پژوهش های قرآنی عملیاتی و به عنوان الگویی برای دیگر بخش های پژوهش مطرح شود.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]