معاون علمی و فناوری رئیس جمهور:

تعداد بازگشت نخبگان به کشور محدود است

کد خبر : 78502 سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 - 16:05:33

از نظر شما نخبه کیست؟ با اینکه جامعه نخبگی بسیار پیچیده است اما نمی توان تنها ملاک نخبگی را کسب کمترین رتبه ها در کنکور و ادامه تحصیل در برترین دانشگاه ها خارج از کشور دانست. سورنا ستاری گفت: نخبه از نظر ما فردی است که فعالیتی در کشور کرده باشد.

به گزارش سیناپرس به نقل از آنا، سورنا ستاری در حاشیه نشست تخصصی آسیب شناسی مهاجرت و بازگشت ایرانیان مستعد تحصیلکرده در جمع خبرنگاران درباره میزان ماندگاری برگشت نخبه‌ها اظهار کرد: هر ساله براساس آمار بنیاد نخبگان که عمدتا دانشجویان برتر کنکور هستند این آمار جمع‌آوری می‌شود. من تمایل ندارم به افرادی که به خارج از کشور می‌روند نخبه بگویم نخبه از نظر ما فردی است که فعالیتی در کشور کرده باشد.

وی با اشاره به ماندگاری دانشجویانی که به خارج از کشور می‌روند، گفت: این آمار هر دو سال یکبار گرفته می‌شود و تعداد افرادی که به کشور بازگشته‌اند محدود است.

ستاری درباره تاثیر نرخ ارز در ماندگاری یا خروج دانشجویان از کشور گفت: ممکن است این شرایط به نفع کشور باشد. باید سیاست بازگشت توسعه پیدا کند و نوع اقتصاد را به اقتصاد دانش بنیان تغییر دهیم. در این زمینه یک سیاست حمایتی برای برگشت تعبیه شده که هم اکنون مورد استقبال قرار گرفته، اما هنوز به نقطه ایده آل نرسیده ایم.

وی در خصوص بازگشت نخبگان (کاوه مدنی) گفت: این مسائل را نباید سیاسی کنیم که اگر سیاسی شود از کنترل خارج می‌شود و سبب مناقشات سیاسی می‌شود.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما
  • maryam molaei چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 - 10:02:03
    با این حرفا داریم خودمون رو گول میزنیم فقط کلی هزینه میکنیم نخبه میسازیم بعد دوباره کلی هزینه از دست رفتنش رو میدیم طرف که میذاره میره میگیم این نخبه نبوده نمیدونم از چی داریم فرار میکنیم دقیقا خنده داره واقعا

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]