به گفته ی مدیر کل دفتر بررسی آلودگی های دریایی محیط زیست؛

آلودگی 150 شناگاه در تابستان امسال پایش می شود

کد خبر : 78256 شنبه 22 اردیبهشت 1397 - 17:04:53

مدیر کل دفتر بررسی آلودگی های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست مطرح کرد: تابستان امسال 150 شناگاه در هفت استان ساحلی کشور در شمال و جنوب از لحاظ آلودگی پایش می شود.

به گزارش سیناپرس به نقل از ایرنا،ضیاء الدین الماسی ،افزود: این پایش و پرچم گذاری در استان های گیلان، مازندران، گلستان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خوزستان و بوشهر انجام می شود.
وی اظهار داشت: طرح پرچم گذاری شناگاه ها با هدف آشنایی مردم با وضعیت این مراکز تفریحی چهار سال گذشته در سازمان حفاظت محیط زیست برنامه ریزی و عملیات اجرای پرچم گذاری شناگاه ها نیز از سال قبل آغاز شد.
وی گفت: در این طرح دو رنگ برای شناگاه ها در نظر گرفته شد که بر این اساس پرچم آبی برای شناگاه فاقد آلودگی و سالم، زرد احتمال خطر آلودگی و شناگاه تعطیل به معنای آلودگی محرز و شدید تعیین شد.
وی گفت: این طرح با پایش شناگاه ها آغاز و با امضای تفاهم نامه با وزارتخانه های بهداشت درمان و آموزش پزشکی و کشور کار پرچم گذاری نیز عملیاتی شد و امسال نیز با قوت و وسعت بیشتری ادامه دارد.
الماسی تاکید کرد: با توجه به اهمیت موضوع و حفظ سلامت شهروندان و گردشگران ضرورت دارد وزارتخانه های بهداشت و کشور اقدامات جدی تری را نسبت به اجرای طرح پرچم گذاری شناگاه ها انجام دهند تا از بروز هر گونه مشکل در راستای سلامت گردشگران پیشگیری شود.
وی گفت: سال گذشته 84 شناگاه در هفت استان ساحلی شمالی و جنوبی کشور تحت پوشش بود که امسال به 150 ایستگاه افزایش خواهد یافت، مقدمات اجرای آن فراهم شده و با یکی از دانشگاه های کشور و پژوهشکده محیط زیست سازمان محیط زیست این کار را مفصل تر دنبال خواهیم کرد.
الماسی گفت: شاخصه های بهداشتی زیادی در پایش مد نظر است اما شاخص مهمی که امسال مد نظر داریم و با هماهنگی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در چارچوب تفاهم نامه ای که قبلا امضا کردیم پایش کنیم، شاخص آنتروکوک روده ای است که به طور قوی دنبال خواهیم کرد، همچنین شاخص کلیفرم مدفوعی و کل را هم اندازه گیری خواهیم کرد.
مدیر کل دفتر بررسی آلودگی های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: منابع این شاخص ها مختلف است اما عمده آن به فاضلاب بر می گردد بنابراین امیدواریم امسال هم دقیق تر و هم گسترده تر عملیات پایش و پرچم گذاری را انجام دهیم و تمام اطلاعات نیز به طور مداوم روی پورتال سازمان حفاظت محیط زیست قرار می گیرد.
وی گفت: سال گذشته در استان گیلان 19 شناگاه مورد پایش قرار گرفت که از این تعداد 13 شناگاه پرچم آبی، سه شناگاه زرد دریافت کرد و سه شناگاه نیز در شرایط نسبتا مناسب قرار داشت.
الماسی افزود: در استان مازندران نیز 52 شناگاه پایش شد که از این تعداد 35 شناگاه پرچم آبی ، 11 شناگاه پرچم زرد دریافت کردند و سه شناگاه چاکسر، دریاسر و صاحبدلان نیز به علت آلودگی بالا و قرار گرفتن در مجاورت ریزش فاضلاب و پساب به دریا غیر فعال شدند، همچنین تعدادی از شناگاه ها نیز تقریبا مناسب تشخیص داده شدند.
وی اظهار داشت: شناگاه هایی که پرچم زرد دریافت کردند یا در مجاورت رودخانه ها، محل ریزش پساب، مصب رودخانه و مجاورت محل دپوی زباله ها قرار داشتند.
مدیر کل دفتر بررسی آلودگی های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست درباره شناگاه های استان گلستان گفت: سه شناگاه در این استان مورد پایش قرار گرفت که از این تعداد دو شناگاه پرچم آبی و یک شناگاه پرچم زرد دریافت کرد.
وی به شناگاه های استان های جنوبی کشور اشاره کرد و افزود: پنج شناگاه در استان هرمزگان پایش شد که از این تعداد دو شناگاه پرچم آبی و سه شناگاه پرچم زرد دریافت کردند که آلودگی میکروبی کلیفرم گوارشی و آنتروکوک روده ای در آنها بیش از حد مجاز بود.
الماسی ادامه داد: در استان سیستان و بلوچستان نیز پنج شناگاه مورد بررسی و پایش قرار گرفت که تمام آنها پرچم آبی دریافت کردند، البته شناگاه ساحل هفت تیر به علت عدم مدیریت پسماندها و پساب ها در شرایط نسبتا مناسب قرار داشت.
مدیر کل دفتر بررسی آلودگی های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست به دو استان خوزستان و بوشهر اشاره کرد و گفت: شناگاه های این دو استان امسال مورد پایش قرار خواهند گرفت.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]