کد خبر : 7715 دوشنبه 28 اردیبهشت 1394 - 09:33:44
رفع-خوردگی-پل-ها-و-تجهیزات-نفتی-با-نانوحامل-ها

رفع خوردگی پل ها و تجهیزات نفتی با نانوحامل ها

سیناپرس: پژوهشگران واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، نانوحامل های پلیمری طراحی کرده اند که قادر است مواد بازدارنده خوردگی را به سطوح فلزی حمل کرده و با رهاسازی کنترل شده محتویات خود٬ مشکلات خوردگی این سطوح را رفع کند.

در سال های اخیر استفاده از پوشش های بازدارنده خوردگی که می توانند عملکرد حفاظتی خود را بازسازی و ترمیم کنند٬ گسترش یافته و توجه محققان بسیاری را به این حوزه جلب کرده است.پوشش های پلیمری گروهی از مواد هستند که برای محافظت از پیدایش خوردگی در فلزات به کار می روند.

محقق واحد علوم و تحقیقات و طراح نانوحامل های پلیمری، هدف از اجرای این پروژه را ساخت پوشش های نانوکامپوزیتی ضدخوردگی با خاصیت خود اصلاح شونده ذکر کرد و گفت: به همین منظور طراحی و ساخت نانوحامل های حاوی مواد بازدارنده خوردگی به منظور رساندن مؤثر و کنترل شده این مواد به سطح پوشش های پلیمری مدنظر قرار گرفت.

دکتر سحر امیری افزود: در صورت بروز خوردگی در سطح٬ مواد بازدارنده خوردگی٬ به صورت کنترل شده از درون نانوحامل آزاد شده و موجب ترمیم سطوح خورده شده می شود در نتیجه می توان مشکل خوردگی در پایه های پلها٬ دکل های نفتی و همچنین قطعات فلزی ماشینها را به سادگی کنترل و رفع کرد.

وی در ادامه به مقایسه استفاده از این نانوحامل با کاربرد مواد بازدارنده خالص پرداخت و عنوان کرد: بازدارنده خوردگی کپسولی شده مزایای متعددی نسبت به بازدارنده در حالت آزاد دارد از جمله اینکه کمپلکس به کار رفته در ساخت این نانوحامل خیلی متراکم است و توقع می رود به راحتی با پوشش پلیمری اتصال عرضی تشکیل دهد.

امیری یادآور شد: از طرفی پس از ایجاد اتصال٬ بازدارنده به سختی و آهستگی از درون نانوحامل آزاد شده و در نتیجه اثرات آن به مدت طولانی حفظ خواهد شد.

به گفته وی این نانوحامل با استفاده از روش های دستگاهی TEM و SEM بررسی شده و ابعاد نانومتری کپسول های حاوی بازدارنده خوردگی به تأیید رسیده است.

نتایج این تحقیقات در طراحی پلها٬ دکلها و تجهیزات مورد استفاده در صنعت نفت و صنعت دریایی و نیز صنعت خودروسازی قابل استفاده خواهد بود.
دکتر سحر امیری عضو هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات و دکتر اعظم رحیمی عضو هیأت علمی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران در انجام این طرح همکاری داشته اند و نتایج این تحقیقات در مجله Journal of Polymer Research ( جلد ٬22 شماره ٬5 سال 2015) به چاپ رسیده است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]