کد خبر : 7169 یکشنبه 20 اردیبهشت 1394 - 10:57:38
مهار-آنفولانزای-پرندگان-در-یک-قدمی-مرزهای-ایران

مهار آنفولانزای پرندگان در یک قدمی مرزهای ایران

سیناپرس: بر اساس گزارش های منتشر شده توسط مقامات بهداشتی کشور ترکیه ، روند گسترش و شیوع ویروس آنفولانزای پرندگان در این کشور کنترل شده و بر اساس اقدامات انجام شده ، مورد جدیدی گزارش نشده است .

مقامات ترکیه در هفته گذشته اعلام کردند که شیوع بیماری آنفولانزای پرندگان که موجب مرگ بیش از 40 هزار مرغ در این کشور تنها طی چهار ماه گذشته شده بود ، تحت کنترل در آمده و تمامی اقدامات لازم جهت مهار و جلوگیری از گسترش این بیماری انجام شده است . بر اساس اطلاعات منتشر شده ، مرکز بیماری فوق در منطقه بالیکسیر Balikesir در 400 کیلومتری جنوب غربی استانبول است .

در همین زمینه مهمت معزین اوغلو Mehmet Muezzinoglu وزیر بهداشت و سلامت ترکیه در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد : " تمامی اقدامات احتیاطی و پیشگرانه لازم در این زمینه انجام شده و به این ترتیب طی روزهای گذشته مورد جدید ابتلا به این بیماری گزارش نشده است . "

خبرگزاری Anadolu به نقل از فرماندار این منطقه اعلام کرد ، تمامی پرندگان مظنون به این بیماری جمع آوری شده و مناطق مورد نیاز نیز ضد عفونی شده اند و در همین راستا قوانین شدید قرنطینه و عدم مجوز انتقال حیوانات در این بخش ها اجرا شده است .

بر اساس نظر کارشناسان ، اصلی ترین دلیل شیوع این بیماری در کشور ترکیه ، مهاجرت فصلی پرندگان وحشی به این کشور بوده و به همین دلیل علاوه بر انجام اقدامات فوق ، هر گونه شکار پرندگان تا اطلاع ثانوی در این مناطق ممنوع است .

لازم به توضیح است که آنفولانزای پرندگان گونه ای از بیماری های ویروسی و واگیردار محسوب می شود که عامل ایجاد کننده آن ویروسی از گونه Orthomyxooviridae  است . این ویروس دارای دو گونه مختلف بوده و با نام ها A و B  شناسائی می شوند .

تا کنون در مواردی استثنائی ،  ابتلای انسان به این بیماری نیز  مشاهده شده‌است . البته موارد ابتلای انسان به این بیماری تنها در چهار کشور ویتنام ، تایلند ، اندونزی و کامبوج مشاهده شده ‌است . همچنین موارد معدودی از انتقال انسان به انسان این بیماری نیز ثبت شده‌ است . تا کنون اقدامات مهمی برای پیگیری از گسترش این بیماری انجام شده و  بر همین اساس  شیوع ویروس در ژاپن ، مالزی و جمهوری کره به طور کامل کنترل شده است  .

به گفته کارشناسان ، مهمترین عوامل انتقال دهنده این بیماری به انسان ،  ارتباط مستقیم با پرندگان بیمار یا

ارتباط مستقیم با لاشه‌های پرندگان کشته شده به‌ وسیله این بیماری است . بیشترین خطر ناشی از این ویروس در حوزه دامپروری و صنعت پرورش طیور گزارش شده است .

منبع

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]