کد خبر : 60848 چهارشنبه 14 تیر 1396 - 11:31:52
پایش-روزانه-111-بیماری-دامی

معاون سازمان دامپزشکی خبرداد:

پایش روزانه 111 بیماری دامی

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور بر لزوم کنترل و مراقبت بیماری های دامی تاکید کرد و گفت: 111 بیماری دامی به صورت روزانه مورد پایش، مراقبت و گزارش دهی قرار می گیرند.

 به گزارش سیناپرس به نقل از ایرنا، قاسم رضائیان زاده روز چهارشنبه در مراسم افتتاحیه اولین همایش نظام مراقبت بهداشتی یکپارچه انسان، دام و گیاه افزود: همچنین بررسی و مراقبت بر 34 مورد طیور، 23 مورد آبزیان و 12 مورد زنبور عسل و کرم ابریشم در کشور انجام می شود.

وی ادامه داد: همچنین اقدامات کنترلی بر 17 بیماری دامی از جمله تب برفکی، سل، تب مالت، هاری، مشمشه ، آبله گوسفند و بز و تب کریمه -کنگو انجام می شود.
رضائیان زاده به انجام پایش بیماری جنون گاوی اشاره کرد و گفت: اقدامات کنترلی بر روی بیماری آبله گاوی هم انجام می شود.
وی بیان کرد: در سال 2006 سازمان فائو و بهداشت جهانی برای همگرایی جهت مراقبت، کنترل و رفع سریع بیماری ها اقدام به تدوین دستورالعمل کردند تا همه کشورها در این جهت حرکت کنند.
وی گفت : باتوجه به حجم وسیع و گسترده حیوانات اعم از وحشی و اهلی نمی توان همه آنها را تحت مراقبت و کنترل کرد و برخی از آنها مراقبت خاص فراگیر انجام می شود.
وی گفت: باتوجه به سرعت عامل بیماری ها، اگر اقدامات مناسب و به موقع انجام نشود شاهد نشر و گسترش بیماری ها خواهیم بود.

*** تدوین استاندارد سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی ایده آل
رئیس آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این همایش گفت: دفتر آمار و اطلاعات فناوری سلامت وزارت بهداشت با همکاری این مجموعه در حال تدوین استاندارد سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی ایده آل است.
دکتر سیامک میراب سمیعی اظهار کرد: برای اولین بار در نظام آزمایشگاهی کشور در چند هفته آینده تدوین خواهد شد و تا یکسال و نیم آینده همه آزمایشگاه های کشور باید آن را داشته باشند.
وی بر لزوم ایجاد زیرساخت های اطلاعاتی مورد نیاز تاکید کرد و گفت: باید این کار مهم انجام شود تا اطلاعات لازم مرحله به مرحله جمع آوری شود و از آنها استفاده مناسب انجام گیرد.
معرفی ویژگی های نظام مراقبت هشدار سریع و تجربیات موفق در جهان، شناسایی شاخص های بالقوه ارزشمند هشدار سریع در خصوص بیماری های واگیر مشترک بین انسان ، دام، حیات وحش و گیاهان به منظور حفاظت از سلامت انسان ها ، شناسایی پتانسیل های کشور در این زمینه و اصول پاسخ دهی فوری از اهداف این همایش است.
نظام مراقبت هشدار سریع بهداشتی یکپارچه انسان، دام و گیاه با هدف حفاظت از سلامت انسان، نظام پاسخ دهی فوری بهداشتی یکپارچه انسان ، دام و گیاه و وظائف و نقش وزارتخانه و سازمان ها و صاحب نظران مرتبط در توسعه نظام مراقبت هشدار و پاسخ دهی سریع بهداشتی ادغام یافته از محورهای این همایش است.
اولین همایش نظام مراقبت بهداشتی یکپارچه انسان، دام و گیاه امروز ( 14 تیرماه) با حضور صاحب نظران داخلی و خارجی و مسئولان در سالن همایش انستیتو پاستور ایران برگزار شده است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]