شناسایی گیاهان نایاب با روبات‌ پرنده

کد خبر : 60012 یکشنبه 28 خرداد 1396 - 13:27:02

محققان یک موسسه غیرانتفاعی به نام National Tropical Botanical Garden در آمریکا توانستند با استفاده از یک روبات پرنده نوعی گیاه بسیار کمیاب را در میان صخره‌های هاوایی بیابند.

به گزارش سیناپرس به نقل از ایرنا از ساینس دیلی، این گیاه در جریان تمرینات یکی از اعضای موسسه برای هدایت یک روبات پرنده کشف شد. معمولا شناسایی چنین گیاهان کمیابی مستلزم روزها جستجو با پای پیاده در محیط خطرناک صخره‌ها و در گرمای سوزان است. در حالی که یافتن این گیاه با استفاده از روبات پرنده فقط 20 دقیقه طول کشید. 
در مناطق حفاظت شده به‌منظور انجام برخی امور از روبات‌های پرنده استفاده می‌شود. برای مثال در آفریقا به‌منظور دستگیری شکارچیان غیرقانونی که به ویژه در شب اقدام به شکار فیل‌ها و کرگدن‌ها می‌کنند، از روبات‌های پرنده استفاده می‌شود. همین رویکرد به منظور دستگیری شکارچیان غیرقانونی فیل، کرگدن و ببر در نپال نیز اتخاذ شده است. 
همچنین ازاین روبات‌ها برای مطالعه رفتار دلفین‌های رودخانه‌ای در آمازون و اروانگوتان‌ها در اندونزی استفاده شده است. 
در هاوایی توجه ویژه‌ای نسبت به حفظ گونه‌های گیاهی محلی وجود دارد. برای مثال گونه کشف شده توسط محققان یک گیاه بسیار نادر و در معرض انقراض به نام Laukahi است. این گیاه دارای خواص درمانی بوده و در اثر چریدن بیش از حد بزها تقریبا از بین رفته است و اکنون تنها در صخره‌های مرتفع می‌روید که بزها و البته انسان‌ها به آن دسترسی ندارند. گیاهان هاوایی از این جهت اهمیت دارند که در طول چند میلیون سال گذشته در یک محیط جدا از دنیا تکامل یافته‌اند و فاقد مکانیزم های دفاعی برای مقابله با گونه‌های مهاجم گیاهی و جانوری مانند علف‌های هرز و بزها هستند. 
محققان این روبات پرنده را در ماه فوریه سال جاری میلادی به منظور گشت زنی در مناطق دور از دسترس تهیه کرده‌اند و در این مدت توانسته‌اند گونه‌های کمیاب متعددی را در منطقه شناسایی کنند.
اکنون محققان امیدوارند در آینده نزدیک بتوانند روبات‌هایی با قابلیت جمع آوری نمونه گیاهان و بذرها در اختیار بگیرند. 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]