فراخوان چالش نوآوری در ساخت کیت‌های تشخیصی تعیین HLA

با توجه به روند افزایش جمعیت کشور و تغییرات هرم سنی آن، و همچنین شیوع بیماری‌هایی که نیاز به پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز دارند، تعیین HLA و تولید کیت‌های تشخیص آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
ازاین‌رو با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی، چالش نوآوری ساخت کیت‌های تشخیصی تعیین HLA را برگزار می‌کند که در این رویداد تمامی شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشجویان و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها، و سایر پژوهشگران و فناوریان علاقه‌مند می‌توانند در قالب انفرادی یا گروهی در این چالش شرکت کنند.
بر اساس این گزارش، کیت‌های تشخیصی تعیین HLA در پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز کاربرد فراوانی دارند، زیرا عدم تطابق HLA اهداکننده سلول‌های بنیادی و گیرنده پیوند، نه‌ تنها می‌تواند به رد پیوند منجر شود، بلکه می‌تواند به تهاجم سلول‌های پیوند شده به میزبان نیز بیانجامد. 
همچنین حدود 70 درصد بیمارانی که برای ادامه حیات خود وابسته به دریافت سلول‌های بنیادی خون‌ساز هستند، در میان خویشاوندان خود اهداکننده مناسب پیدا نمی‌کنند. درنتیجه ضرورت استفاده از سلول‌های بنیادی اهداکنندگان سازگار غیر خویشاوند دو چندان شده است که گسترش بانک های HLA در کشور را به دنبال خواهد داشت.

*ملاحظات فنی چالش ساخت کیت‌های تشخیصی
براساس این گزارش، کیت ساخته‌شده باید دقت لازم (Sensitivity) همانند کیت‌های خارجی موجود در بازار را داشته باشد و به‌طور اختصاصی قادر به شناسایی HLA درخواستی باشد.
کیت ساخته‌شده نباید برای بررسی نهایی نیازمند نرم‌افزارهای خارجی باشد تا در صورت قطع پشتیبانی خارجی و عدم دسترسی به نرم‌افزارها، روند طراحی، ساخت ، تولید و تفسیر نتایج با مشکل مواجه نشود.
همچنین با توجه به طرح‌های ارسالی در تاریخ 1 اردیبهشت‌ماه به‌منظور شرکت در این چالش فناورانه 10 تیرماه طرح‌های برگزیده انتخاب می‌شوند و 17 تیرماه سمینار کارگاه آموزش تجاری‌سازی در این راستا برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا