ارزآوری یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری صادرات سبزی و صیفی ایران

مدیر کل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: سال گذشته علاوه بر تامین نیاز کشور، بالغ بر چهار میلیون تن سبزی و صیفی به ارزش بیش از ۱.۳ میلیارد دلار به بازارهای خارج کشور صادر کردیم.

حسین اصغری امروز، 21 تیرماه در نشست هم اندیشی طرح استمرار کشت سبزی و صیفی سال زراعی آتی، گفت: برنامه‌ریزی سال گذشته ما تولید ۲۵ میلیون تن سبزی و صیفی بود که به هدف خود رسیدیم و موفق به اجرای الگوی کشت ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی شدیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: محدودیت منابع آب در کشور از اصلی ترین دلایل اجرای طرح الگوی کشت است و باید تلاش کنیم با بالا بردن بهره‌وری آب از هر واحد آن بیشترین محصول را تولید کنیم.

اصغری، افزایش بهره وری را مهم‌ترین دغدغه در زمینه تولید سبزی و صیفی دانست و گفت: از جمله اقداماتی که در این زمینه انجام می دهیم استفاده از بذور با کیفیت به عنوان یکی از شناخته شده‌ترین روش ها در افزایش بهره وری است.

وی با تاکید بر کیفیت بالای بذور داخلی و شرکت های دانش بنیانی که در زمینه تولید و تامین بذر فعالیت دارند، اظهار کرد: بذور وارداتی نیز به دلیل صادرات محصول و اهمیت همخوانی با سلیقه مشتریان خارجی باید از کیفیت مطلوبی برخوردار باشند.

این مقام مسئول به توسعه روش‌های نوین آبیاری به خصوص آبیاری به روش تیپ در مزارع سبزی و صیفی اشاره کرد و افزود: نشاکاری به عنوان یک روش که هم زمان تولید را مدیریت می کند و هم میزان مصرف آب را تا حد زیادی کاهش کاهش می دهد از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی تصریح کرد: بیش از ۹۰ درصد سطح زیر کشت گوجه فرنگی و ۶۵ درصد سطح کشت پیاز در کشور به روش نشاکاری انجام می‌شود و در مورد بقیه محصولات نیز روند رو به رشدی را دنبال می‌کنیم.

مدیر کل دفتر محصولات جالیزی و علوفه‌ای وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: آخرین روشی که در زمینه بهره وری تولید در بخش کشاورزی، برای ما مهم است، کاهش ضایعات محصولات کشاورزی است که امیدواریم با توسعه ناوگان حمل و نقل مناسب، ضایعات محصول را از زمان برداشت تا رسیدن به دست مصرف کننده کم کنیم و وظیفه خود را در قبال امنیت غذایی کشور به نحو مطلوب انجام دهیم.

به گزارش سینا پرس فارس به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، اصغری یادآور شد: برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی برای اجرای طرح استمرار کشت سبزی و صیفی به صورت فصلی انجام می شود و این کار به دلیل اقلیم مناسب مناطق جنوبی و بعضی از استان های دیگر کشور مانند گلستان، ایلام و کرمانشاه است که توانایی کشت سبزی و صیفی در فصول سرد سال را نیز دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا