برگزاری اختتامیه جشنواره فرهنگی هنری یاریگران زندگی

مراسم اختتامیه سومین دوره جشنواره فرهنگی هنری یاریگران زندگی با موضوع پیشگیری از آسیب های اجتماعی، با حضور محمد حسین اسماعیلی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری، غلامرضا درکتانیان سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز و جمعی از مسئولین استانی در هنرستان هنرهای زیبای پسران کرج برگزار گردید.

به گزارش سینا از روابط عمومی معاونت هنری به نقل از دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مراسم اختتامیه سومین دوره جشنواره فرهنگی هنری یاریگران زندگی، با حضور محمد حسین اسماعیلی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری، غلامرضا درکتانیان سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز و جمعی از مسئولین استانی در هنرستان هنرهای زیبای پسران کرج برگزار گردید.

در این مراسم محمد حسین اسماعیلی مدیرکل دفتر آموزش با اشاره به برگزاری سومین دوره جشنواره یاریگران زندگی اظهار داشت: با هماهنگی مجموعه ستاد مبارزه با مواد مخدر مقرر شد امسال جشنواره در استان البرز برگزار شود و هنرستان هنرهای زیبای پسران کرج دبیرخانه این جشنواره بود و اقدامات بسیار خوبی صورت گرفت و تجربه ارزشمندی بود که جا دارد از آقای درکتانیان که به عنوان مدیرکل حامی این جشنواره بودند و همکاران اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز و آقای فروغی مدیرهنرستان که دبیر این جشنواره بودند و سایر همکاران در دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری که در برگزاری این جشنواره همیاری داشتند و همچنین ستاد مبارزه با مواد مخدر و سایر ارگان هایی که همکاری داشتند تقدیر و تشکر کنیم.

اسماعیلی تصریح کرد: اگر از دیدگاه دیگری به موضوع نگاه کنیم آن سرمایه اجتماعی است، در دنیای کنونی جوامعی به عنوان جوامع سر زنده و پویا و معتدل شناخته می شوند که از سرمایه اجتماعی بالایی برخوردار باشند و این سرمایه اجتماعی در اثر ارتقاء هویت های ملی، فرهنگی اعتقادی، ارزش ها و شاخص های فرهنگی و اجتماعی که در آن جامعه وجود دارد حاصل می شود، اگر این شاخص ها ارزیابی شوند و ببینیم این شاخص ها  در درجه بالایی قرار دارند آن جامعه با سرمایه اجتماعی بالا است و جامعه ای است که بالندگی دارد، پویا است، انعطاف پذیر در مقابل مسائل و بحران های اجتماعی است و تاب آوری بالایی دارد و می تواند بسیاری از مسائل و موضوعات را حل کند.

وی تأکید کرد: باید برای افزایش سرمایه اجتماعی هم حاکمان و هم هنرمندان و نخبگان آن جامعه در کنار هم فعالیت هایی را انجام دهند، اگر این سرمایه اجتماعی افزایش پیدا کند هویت ملی و هویت فرهنگی را توانستیم ارتقا دهیم و متقابلا از آسیبب های اجتماعی هم به شدت جلوگیری کنیم.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ضمن اینکه بحث پیشگیری از آسیب های اجتماعی به عنوان یکی از موضوعات مهم و محوری این جشنواره است، ارتقا سرمایه اجتماعی، مهارت های زندگی، مهارت های ارتباطی و ارتقا شاخص های فرهنگی می تواند از مهمترین اهداف چنین رویدادهایی باشد.
اسماعیلی اذعان داشت: اگر ما بتوانیم از ابزار های فرهنگی و هنری و ظرفیت هنرمندان جامعه به نحو شایسته در این راستا استفاده کنیم مطمئناً مسائل مربوط به مبارزه با آسیب های اجتماعی و هزینه های آن کاهش پیدا می کند، به عنوان مثال موضوعات مواد مخدر، مسائل اخلاقی و اجتماعی، مسائل خانوادگی به دلیل این است که ما مهارت های زندگی، مهارت های ارتباطی، نوع تعاملات بین مردم را نتوانستیم به درستی تبیین کنیم به همین خاطر بحث آموزش های فرهنگی و هنری، بحث سواد آموزی هنری در سطوح مختلف، می تواند در این راستا اثر بخش باشد.

وی در پایان گفت: این جشنواره قصد دارد با ایجاد یک جریان سازی فرهنگی و هنری بتواند در جهت ارتقا سرمایه اجتماعی و فرهنگی در جامعه گام هایی را بردارد و می تواند در آینده ای نه چندان دور، اگر این مسیر ادامه پیدا کند، یک جریان مثبت فرهنگی را در جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی و ارتقا سرمایه اجتماعی فراهم سازد.

سجاد فروغی، مدیر هنرستان هنرهای زیبای پسران کرج و دبیر این جشنواره با اشاره به روند اجرایی جشنواره اظهار داشت:  تقریبا از دی ماه سال گذشته کاراین جشنواره شروع شد و فراخوان آن در سه شاخه طراحی، عکاسی و طراحی پوستر منتشر شد و از شهرهای مختلف با استقبال خوبی مواجه شد.

وی گفت: نزدیک به دو هزار اثر ارسال شد و بعد از تطبیق با استاندارد های فراخوان بخشی از آثار حذف شد و بقیه آثار به بخش داوری و انتخاب برای نمایشگاه راه پیدا کردند که باعث خوشحالی است که این پراکندگی ارسال آثار از شهرهای مختلف مشاهده شد .

فروغی ادامه داد: کارگاه های آموزشی در کنار جشنواره برگزار شد که بخشی زیادی از نوجوانان در این کارگاه ها شرکت کردند که نتیجه آن آثار خوبی است که در نمایشگاه ملاحظه می شود.

در ادامه غلامرضا درکتانیان سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز، با اشاره به موضوع جشنواره خاطرنشان کرد: از نگاه اجتماعی اگر به آسیب های اجتماعی به موقع رسیدگی نشود، افزایش جرم و جنایت اتفاق می افتد و این مخرب نظم اجتماعی است و به لحاظ سیاسی اگر به موقع به آسیب های اجتماعی توجه جدی نشود باعث می شود کشور در دام بیگانگان بیفتد و به جای فرهنگ خودی به سمت فرهنگ بیگانه برویم و زمینه پیاده شدن فرهنگ بیگانه را درکشور داشته باشیم.

درکتانیان ابراز داشت: وظیفه حاکمیت در این مورد این است که برای حل آسیب های اجتماعی فرمول صحیح و منطقی همراه با نو آوری و اقتدار و خلاقیت ارائه دهد که یکی از این ابتکارات انجام اینگونه کارهای هوشمندانه و هنری است که تأثیر زیادی در این زمینه برای روشنگری و بیان آسیب های اجتماعی دارد

وی افزود: ما باید تلاش کنیم با ارائه ابتکارات و خلاقیت در این زمینه در جهت رسیدگی به شکوفایی بتوانیم نقش هنر را پررنگ داشته باشیم که انشاالله بتوانیم در این حوزه با مشارکت دستگاه های مختلفی که در زمینه های اجتماعی و فرهنگی فعالیت دارند و با ظرافت این مسائل را منعکس می کنند  و به دقت به این مسائل می پردازند، کارهایی از این دست را شاهد باشیم ضمن اینکه بیان این مسائل با زبان هنر بسیار راهگشا و کمک کننده به جلب توجه مردم به این مسائل می باشد.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز، ادامه داد: از برگزاری این برنامه ها و شرکت کنندگان حمایت می کنیم تا این استعدادها شناسایی شود و به رشد و بالندگی آنها کمک می کنیم تا در آینده شاهد این باشیم که کارهای فاخر و جریان سازی را تحویل جامعه هنری کشور دهیم و امیدواریم هنرمندان عزیز در این راه کمک کنند تا توفیق این را داشته باشیم که برنامه هایی از این دست را در برنامه های بعدی داشته باشیم و با زبان هنر بتوانیم مفاهیم اجتماعی و فرهنگی را در بین مردم احصا کنیم و آسیب های اجتماعی را به منصه ظهور بگذاریم و کمک کنیم که جوان ها از این آسیب ها مصون بمانند .

در خلال این مراسم گروه موسیقی برگزیده هنرستان هنرهای زیبای پسران کرج به هنرنمایی پرداختند و نفرات برگزیده این جشنواره تقدیر به عمل آمد و در پایان نیز حاضرین از نمایشگاه آثار منتخب این جشنواره بازدید به عمل آوردند.

اسامی برگزیدگان سومین دوره جشنواره فرهنگی هنری یاریگران زندگی با موضوع پیشگیری از آسیب های اجتماعی به شرح زیر اعلام شد:
در بخش پوستر، مرتضی قاسمی به عنوان نفر اول از بجنورد، محمد رضا غنچه علی به عنوان نفر دوم از کرج و عنوان نفر سوم به صورت مشترک به مهدی محدث و کمیل حسن زاده از مشهد تعلق گرفت.

در بخش طراحی، نفر اول ماهان معین الدینی از کرمان، پارسا مسعودی از ساوه به عنوان نفر دوم و امیر محمد کوریان از کرج به عنوان نفر سوم معرفی شدند.
در بخش عکس، حسینی فرد از سبزوار به عنوان نفر اول، خدیجه نادری از اصفهان به عنوان نفر دوم و سالار چرمی از کرج به عنوان نفر سوم معرفی شدند و چهار نفر نیز در این جشنواره شایسته تقدیر شدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا