آغاز همکاری ایران و روسیه جهت تولید محصولات با پیچیدگی اقتصادی بالا

حسن زمانیان و هیئت همراه ضمن دیدار با بخش نوآوری و فناوری استانداری مسکو، در جهت تولید محصولات با پیچیدگی اقتصادی بالا تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش سینا از روابط عمومی سازمان پژوهش‌های علمی و صعتی ایران، زمانیان معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صعتی ایران در ادامه سفر به کشور روسیه و بعد از سفر به استان استراخان، با هیئت همراه به مسکو رفت و جلسه‌ای با دپارتمان فناوری و نوآوری مسکو داشت که در این دیدار ویتالی رئیس مرکز ضمن تسلیت درگذشت رئیس جمهور شهید ایران، گزارشی از اقدامات انجام شده در مسکو جهت راه‌اندازی مرکز نوآوری مشترک به زمانیان ارائه کرد و زمانیان نیز اقدامات انجام شده جهت راه‌اندازی این دفتر در سازمان و چگونگی پیشرفت این کار را شرح داد و در نهایت مقرر شد ظرف مدت یک هفته شرکت‌های دو طرف انجام اقدامات قانونی جهت استقرار را دنبال و به نتیجه برسانند.

عقد تفاهم نامه همکاری بین پارک علم و فناوری بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران و پارک اسلاوا در مسکو

در ادامه سفر هیئت اعزامی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران به سرپرستی زمانیان به روسیه بازدیدی از پارک علم و فناوری مسکو بعنوان یکی از مهمترین پارک های کشور روسیه و شرکت‌های مستقر در آن بعمل آمد.

باتوجه به مشترکات زیاد این پارک با پارک بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در سازمان از جمله وجود پژوهشکده‌های فناوری‌های نوین در کنار شرکت‌های تولیدی مهم تفاهم‌نامه‌ای مشترک فی مابین دو پارک منعقد شد.

در این تفاهم‌نامه مقرر شد که دو پارک علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران و اسلاوا مسکو استقرار شرکت‌ها و واحدهای فناور دو طرف را در هر پارک تسهیل و تورهای فناوری مشترک برگزار کنند و هماهنگی‌های لازم جهت برگزاری اولین‌کنفرانس نقش پارک‌ها در تولید محصولات با پیچیدگی اقتصادی بالا در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران مورد بررسی و توافق قرار گرفت.

شاخص پیچیدگی اقتصادی، سنجش ویژگی‌های محصولات تولیدی سیستم‌های اقتصادی در سطح کشورها است. این شاخص معیاری برای تبیین دانش انباشته شده در محصولات ساخت یک کشور است که نتیجه آن در ترکیب صنعتی کشورها قابل مشاهده است. برای محاسبه این شاخص ترکیبی از معیارهای تنوع و فراگیری محصولات جهت اندازه‌گیری پیچیدگی نسبی صادرات کشورها استفاده می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا