اجرای پروژه‌های گردشگری آبی در فارس

تلاش‌ها جهت اشتغالزایی مولد با تمرکز بر حفاظت محیط زیست

معاون هماهنگی امور گردشگری و زیارت استانداری فارس از اهتمام جدی فارس برای اجرای پروژه های گردشگری آبی خبر داد و گفت با اجرای این پروژه‌ها بیش از ۵ هزار شغل مولد در فارس ایجاد میشود.

به گزارش سینا پرس فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس، محمد فرخ زاده در جلسه بررسی طرح های گردشگری آبی که در محل شرکت آب منطقه ای فارس برگزار شد، استعدادهای استان در زمینه گردشگری آبی را بی نظیر توصیف کرد و اظهار داشت: اولویت مهم در اجرای این پروژه ها توجه به گردشگری پایدار، حفظ محیط زیست و منابع طبیعی و پیوست های فرهنگی است.

معاون استاندار فارس تاکید کرد: بایستی به شدت مواظب بود که پرتکل های زیست محیطی و صیانت از منابع آب منطبق با استانداردها رعایت شود و ایجاد هر نوع کاربری فرهنگی، ورزشی، هیجانی و اقتصادی بایستی جنبه آموزشی و برای ایجاد فرهنگ نحوه تعامل و رفتار صحیح با طبیعت طراحی گردد.

وی افزود: در حال حاضر هجوم عده ای تخریب گر (وندال) در قالب طبیعت گرد نماهای کاملاً غیر حرفه ای بسیاری از ایستگاه‌ها و منابع آبی را مورد تهدید قرار داده است که لازم است با آموزش و فرهنگ سازی در این باره اقدام کرد.

فرخ زاده با بیان اینکه وسعت استان پهناور فارس از بسیاری از کشورهای اروپایی و حاشیه خلیج فارس بیشتر است افزود فارس از استعدادهای گرانبهایی در حوزه گردشگری برخوردار است که می توان در پرتو آن به درآمدزایی و اشتغالزایی رسید.

وی خواستار برنامه ریزی برای بهره مندی از این ظرفیت ها شد و اظهار داشت: سیاستگذاری برای رونق گردشگری نباید وابسته به اظهارنظرهای سلیقه ای باشد؛ بلکه باید برنامه ریزی های مدون و قانونمندی را در دستور کار قرار داد که با تغییرات مدیریتی خللی در آن ایجاد نشود و سرمایه گذاران با طیب خاطر فعالیت کنند.

به گفته فرخ زاده، حوزه گردشگری می تواند با یک واحد سرمایه گذاری بیش از ۲۵ واحد شغلی ایجاد کند و این در حالی است که در بخش صنعت با سناریوی معکوس آن روبرو هستیم.

فرخ زاده با تاکید بر اتخاذ تدابیر دوراندیشانه در حوزه تاب آوری اظهار داشت: در افق ۵۰ ساله جهان، کشورهایی موفق هستند که در زمینه های امنیت غذایی و تامین آب موفق باشند و استان پهناور فارس باید با تدبیر ویژه ای در این زمینه گام بردارد و گردشگری میتواند با درآمدزایی بالا برای استان این مهم را محقق نماید.

وی افزود: علاوه بر پروژه های گردشگری در کنار سدها ما در استان با انبوهی از برکه ها، آبگیرها، آبشارها و تفرجگاه های آبی روبرو هستیم که متاسفانه فهرست جامع و دقیقی از آنها موجود نیست.

به گفته فرخ زاده، تعریف پیوست های فرهنگی، رسانه ای و ورزشی در توسعه گردشگری آبی ضروری است و باید بموازات پیوست های اقتصادی و زیست محیطی به آنها توجه داشت و از نظرات شورای فرهنگ عمومی استان بهره مند شد.

معاون هماهنگی امور گردشگری و زیارت استانداری فارس با تاکید بر استفاده از نظر اساتید گردشگری برای نگارش طرح های توجیهی این پروژه ها افزود: سرمایه گذاران دیگر از روش های سرمایه گذاری سنتی استقبال نمی کنند و خواستار اجرای پروژه های مشارکتی هستند و بخش دولتی باید در زمینه احداث و گسترش زیرساخت های گردشگری فعالیت بیشتری نشان دهد.

وی توسعه گردشگری را در گسترش رفاه و آرامش جامعه فوق العاده خواند و اظهار داشت: استان فارس از یک طرف رتبه یک جنگل های کشور را داراست و از طرف دیگر در گردشگری آب از استعداد بی نظیری برخوردار است که اگر به درستی استفاده شود زمینه ایجاد انواع تفرجگاه های طبیعی، ورزش های آبی و …مهیاست.

فرخ زاده در پایان گفت: برای استقبال از گردشگری آبی باید نسبت به توسعه زیرساخت های اقامتی، تفریحی، ورزش های آبی و دیگر مواردی که مورد استقبال جامعه واقع می شود، همت گماشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا