جلوگیری از سقط 405 جنین سالم در فارس

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی استان فارس، از ثمربخشی تلاش های مرکز مردمی «نفس» برای پیشگیری از سقط 405 جنین سالم ، از خرداد 1401 تاکنون خبر داد.

حسین صمصام امروز، ۸ خردادماه با اعلام این خبر، بیان داشت: در راستای اجرایی کردن قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و اهمیت این موضوع، مرکز مردمی نفس (نجات فرزندان سقط) از خرداد ۱۴۰۱، به صورت رسمی در استان فارس راه اندازی شد.

او هدف از تاسیس مرکز مردمی نفس را جلوگیری از سقط جنین های سالم، با کمک فرهنگ سازی، شناسایی و حمایت از خانواده هایی عنوان کرد که تصمیم به سقط جنین سالم خود را به صورت ارادی دارند.

مسوول مرکز نفس استان فارس ادامه داد: مرحله اول فعالیت های مرکز نفس مرحله فرهنگ سازی است که با استفاده از ظرفیت های مختلف جامعه از جمله علما، اساتید، سخنرانان، مداحان، معلمان و گروه های جهادی، موضوعاتی از قبیل مسایل فقهی، شرعی و عوارض جسمی این اقدام در سطح جامعه آموزش داده می شود که این اقدام، خود باعث کمک به رفع چالش های کاهش جمعیت مانند تک فرزندی، فاصله ازدواج تا تولد نخستین فرزند است.

او افزود: مرحله دوم، شبکه سازی و شناسایی واسطه هایی شامل پزشکان، بهورزان، ماماها، مراقبین سلامت و عطاری ها است که افراد برای سقط به آنها مراجعه می کنند و این واسطه ها این افراد را به مرکز مردمی نفس معرفی می کنند و مشاوران مرکز نیز خدمات مشاوره فقهی، قانونی و تخصصی به آنها ارایه می دهند.

صمصام اضافه کرد: اقدام سوم در راستای این هدف، حمایت از افرادی است که از سقط جنین های خود منصرف می شوند که شامل حمایت های تخصصی بهداشتی درمانی رایگان از جمله ویزیت متخصص، سونوگرافی، آزمایشات و مشاوره است و حمایت های‌ غیر تخصصی نیز در مرکز نفس به نیابت از ارگان ها و نهادهای استان ارائه می شود.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی استان فارس با اشاره به اهمیت کمک به مادرانی که به دلیل مشکلات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، باورهای اشتباه و آگاه نبودن به مسائل شرعی نسبت به سقط جنین خود اقدام می کنند، این امر را گامی در راستای تحقق اهداف جوانی جمعیت، به عنوان یک اولویت مهم ملی برشمرد.

او با بیان اینکه مرکز مردمی نفس از خرداد 1401 تاکنون، در 29 شهرستان استان فارس راه اندازی شده است، افزود: این مراکز از ابتدای تاسیس تا کنون توانسته است، 405 مادر باردار که قصد سقط جنین خود را داشته اند، شناسایی و از تصمیم خود، منصرف کند .

صمصام با اشاره به حمایت های این مرکز در زمینه های مالی، روحی روانی و معنوی از مادران باردار شناسایی شده گفت: با تلاش های انجام شده در مرکز مردمی نفس، تاکنون 157 نوزاد، متولد شده اند.

به گزارش سینا پرس فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی استان فارس با اشاره به حمایت ویژه دانشگاه علوم پزشکی شیراز و جهادگران سلامت فارس از مراکز نفس استان، ابراز امیدواری کرد تا با مشارکت سایر ارگان ها و نهاد ها مانند آموزش و پرورش، استانداری، وزارت بهداشت، شهرداری، کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره)، بهزیستی و بانک ها، بتوان گام های موثرتری در اجرای هر چه بهینه تر این طرح مردمی برداشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا