تمرکز بر رفع نابرابری ها و دسترسی به خدمات باکیفیت؛ شعار هفته ملی سلامت

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز تاکید کرد که تمرکز بر رفع نابرابری‌ها و دسترسی به خدمات باکیفیت، در شعار هفته ملی سلامت قرار دارد و با اشاره به انتخاب شعار «سلامت خانواده، مردمی سازی سلامت» برای امسال، به اهمیت این محورها پرداخت.

به گزارش سینا پرس فارس، عباس رضائیان زاده امروز، دوم اردیبهشت ماه در نشست رسانه ای هفته ملی سلامت با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز و اصحاب رسانه فارس برگزار شد، گفت: حساس سازی جامعه نسبت به سلامت خود، یکی از ویژگی‌های مهم اقدامات سلامتی است و نقش رسانه‌ها در این زمینه بسیار موثر است.

او با تقدیر از خبرنگاران و اصحاب رسانه که در مناسبت های مختلف یار و همراه مجموعه سلامت هستند، بر نقش مهم رسانه ها برای حساس سازی در جامعه نسبت به امر بهداشت و سلامت، تاکید کرد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به شعار امسال هفته ملی سلامت با عنوان «سلامت خانواده، مردمی سازی سلامت» اضافه کرد: همگام با شعار امسال سازمان جهانی بهداشت با عنوان «سلامت من، حق من»، در شعار هفته ملی سلامت نیز محوریت خانواده در موضوع سلامت، مورد توجه قرار گرفته است.

رضائیان زاده سه هدف اصلی شعار امسال را شامل دسترسی به خدمات با کیفیت و مقرون به صرفه برای همه، رفع نابرابری‌ها، توجه به خانواده در مسایل سلامت و تقویت سلامت در برابر تهدیدات حوزه سلامت برشمرد.

دستاوردها و تلاش‌های دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه سلامت

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه صحبت های خود به توانمندی ها و دستاوردهای حوزه سلامت پرداخت و گفت: در سال گذشته 42 مرکز ارایه خدمات بهداشتی به بهره برداری رسیده است و همچنین پویش واکسیناسیون تکمیلی سرخک/ سرخجه و فلج اطفال با انجام واکسیناسیون حدود 30 هزار غیر ایرانی علیه فلج اطفال و بیش از شانزده هزار نفر علیه بیماری سرخک و سرخجه اجرایی شده است.

رضائیان زاده بیماری سالک را از جمله چالش های حوزه سلامت عنوان کرد و در این زمینه توضیح داد: با پیگیری های انجام شده در سال گذشته، تمامی شهرستان های استان فارس به مرکز تشخیص و درمان سالک مجهز و تمامی بیماران مبتلا سالک به صورت رایگان درمان می شوند و موضوع سالک در سال 1402، 64 درصد نسبت به سال 1401 کاهش داشته است.

راه اندازی مرکز FLS در بیمارستان شهید دکتر چمران با هدف شناسایی بیماران مبتلا به پوکی استخوان و درمان آنها؛ توزیع بیش از یک میلیون مکمل آهن بین دانش آموزان دختر و توزیع بیش از یک میلیون مکمل ویتامین D بین دانش آموزان دختر و پسر و انجام غربالگری 100 درصدی نوزادان در بدو تولد، از دیگر اقدامات حوزه بهداشت دانشگاه است که دکتر رضائیان زاده به آنها اشاره کرد.

او در ادامه از کسب رتبه های برتر کشور در حوزه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز از جمله رتبه نخست در زمینه داوطلب سلامت عمومی و متخصص؛ کسب رتبه دوم کشور در زمینه جوانی جمعیت؛ کسب رتبه برتر در زمینه شاخص های سلامت روان و کسب رتبه نخست کشور در زمینه مراقبت از دیابت خبر داد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز تجهیز تمام مراکز روستایی به امکانات و تجهیزات لازم و جذب 244 بهورز روستایی با هدف ارائه خدمت در خانه های بهداشت روستایی زیر پوشش دانشگاه را دیگر خدمات مجموعه بهداشت در سال گذشته برشمرد.

رضائیان زاده اضافه کرد: در سال گذشته همچنین تمامی اتباع خارجی ساکن در استان فارس در زمینه ابتلا به بیماری سل معاینه شدند که این برنامه، با شناسایی 274 بیمار مبتلا به سل همراه بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا