مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس:
ثبت آثار ناملموس بر توسعه گردشگری در فارس اثرگذار است

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس، امسال برای نخستین بار 137 پرونده آثار تاریخی، طبیعی و میراث معنوی استان در شورای ثبت ملی آثار تاریخی فرهنگی طبیعی در فهرست ملی جای گرفت که این مهم، بی‌تردید تأثیر به سزایی در توسعه و اقتصاد گردشگری فارس دارد.

محمد ثابت اقلیدی امروز، 16 اسفندماه در مراسم رونمایی از پرونده های ثبتی کلم‌پلو و قهوه شیرازی در فهرست ملی که در هتل بوتیک راد درشیراز برگزار شد، بر لزوم تعریف و برگزاری رویدادهای گردشگری در این استان تأکید کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند ابزاری برای ایجاد یک رویداد باشد ثبت آثار ناملموس در فهرست ملی است.

او افزود: امسال برای نخستین بار 137 پرونده آثار تاریخی، طبیعی و میراث معنوی استان در شورای ثبت ملی آثار تاریخی فرهنگی طبیعی و تعین حرایم کشور در فهرست ملی جای گرفت که این اتفاق مهم بی‌تردید تأثیر به سزایی در توسعه و اقتصاد گردشگری فارس دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس بابیان اینکه در حال حاضر پرونده 27 میراث طبیعی و 20 پرونده از میراث ناملموس استان فارس در فهرست ملی به ثبت رسیده است گفت: کلم‌پلو و قهوه شیراز از پرونده‌های مهم و تأثیرگذار است که در فهرست ملی قرار گرفت.

ثابت اقلیدی ادامه داد: یکی از عناصر کلیدی در بحث گردشگری جاذبه‌ها هستند و باید جاذبه به مقصد گردشگری تبدیل شوند.

او با اشاره به اینکه تعریف و اجرای رویدادهای گردشگری در این استان یک ضرورت است افزود: فارس 37 درصد از جاذبه‌های تاریخی، طبیعی فرهنگی، مذهبی اکوتورسیم صنایع‌دستی وهنرهای سنتی را در دل خود جای داده و آثار طراز اول کشور نیز در این استان وجود دارد به‌طوری‌که گردشگران ایران را با تخت جمشید می‌شناسند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در بافت تاریخی شیراز 300 هتل و اقامتگاه و بوم گردی، موزه گالری و بوتیک هتل فعال‌شده و یا در حال احداث و تجهیز است افزود: این مراکز اقامتی به‌واسطه جاگیری در بافت تاریخی شیراز خود جاذبه گردشگری هستند و باید این جاذبه‌ها به مقصدگردشگران داخلی و خارجی تبدیل‌شوند.

ثابت اقلیدی با مثبت ارزیابی کردن برگزاری مراسم رونمایی ثبت ملی کلم‌پلو و قهوه شیراز درهتل بوتیک راد در شیراز گفت: برگزاری چنین برنامه های دراین مراکز و اقامتگاها نیز می‌تواند رونق و اقتصاد بیشتری برای این اماکن داشته باشد.

مسئول ثبت میراث ناملموس اداره کل میراث فرهنگی فارس با اشاره اینکه دراستان 135 پرونده در فهرست ناملموس به ثبت ملی رسیده است گفت: از این تعداد 20 پرونده متعلق به شهرستان شیراز و مابقی در شهرستان‌های فارس است

مژگان ثابت‌قدم افزود: کلم‌پلو یکی از خوراک‌های اصیل و سنتی مردم شیراز است که هم‌اکنون در فهرست ملی ثبت رسیده است.

او در خصوص ثبت ملی قهوه شیراز هم گفت: قهوه از قدیم‌الایام در شیراز و جود داشته که این نوشیدنی از شهرهای خرمشهر و بصر وارد شیراز شده و به دلیل تبع سرد آن شیرازها ادویه های مختلفی را به آن اضافه می کنند.

به گزارش سینا پرس فارس به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس، ثابت‌قدم ادامه داد: شیرازی‌ها در نوشیدنی قهوه، میخک، دارچین و زنجبیل اضافه می‌کنند و آن را به‌عنوان نوشیدنی گرم سرو می نمائیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا