به مناسبت فرا رسیدن آغاز هفته منابع طبیعی؛
غرس 15 هزار اصله نهال به نام سرداران شهید استان فارس

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس از اجرای مراسم غرس نهال به مناسبت گرامیداشت شهدای استان در روز 17 اسفندماه خبر داد و گفت: در این راستا به یاد سرداران و 15 هزار شهید استان فارس در بلوار طلاییه شیراز 15 هزار نهال غرس خواهد شد.

به گزارش سینا پرس فارس، حجت اله مرادی امروز 13 اسفندماه، ضمن تشریح عملکردها و فعالیتهای این اداره کل گفت: همزمان با آغاز هفته منابع طبیعی در استان و سراسر کشور برنامه های متعددی برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه منابع طبیعی مادر همه دستگاههاست و اگر منابع طبیعی نباشد صنعت،دامپروری، کشاورزی آب و خاک هم وجود نخواهد داشت افزود: مراسم بزرگ جشن درختکاری به مناسبت آغاز هفته منابع طبیعی با حضور مسئولان استانی، تشکلهای غیر دولتی واقشارمختلف مردم و خبرنگاران سه شنبه 15 اسفندماه ،ساعت 7 صبح در پادگان امام علی (ع) برگزار می گردد.

مرادی ضمن دعوت از همه مردم در این جشن بزرگ، خواستار مشارکت بیش از پیش مسئولان در همراهی مراسم هاي مختلف هفته منابع طبيعي شد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس همچنین از اجرای مراسم غرس نهال به یاد بود شهدای استان در روز 17 اسفندماه خبر داد و گفت: در این راستا به یاد سرداران و 15 هزار شهید استان فارس در بلوار طلاییه شیراز 15 هزار نهال غرس خواهد شد.

مرادی همچنین با اشاره به تامین و تولید 9 میلیون و 700 هزار اصله انواع نهال در 16 نهالستان دولتی و 30 نهالستان خصوصی استان با هدف جنگل کاری و توسعه فضای سبز و توزیع این نهال ها در هفته منابع طبیعی در نقاط مختلف استان تصریح کرد: نهال های تولیدشده در قالب برنامه های مشارکت مردمی و در جهت پروژه های بیابان زدایی ومقابله با ریزگردها،پروژه های بیولوژیک و طرح های آبخیزداری کاشته خواهد شد.

وی با اشاره به شعار هفته منابع طبيعي با عنوان منابع طبیعی با مشارکت مردم، برای مردم گفت: افتتاح 6 پروژه‌ بزرگ آبخیزداری درسطح شهرستانها، اجرای مراسم کاشت نهال و مراسم درختکاری در شهر سلامت و نقاط مختلف استان با حضور مسئولان و مردم، مراسم اهداء خون، پیاده روی عمومی کوهستان و درختکاری در پارک یاد بود شهدا، برگزاری رژه خودرویی یگان حفاظت، مراسم تجلیل از ایثارگران و خانواده شهدا در این هفته از عناوین مختلف برنامه‌های هفته منابع طبیعی در استان است.

مرادی، سیاست های اجرایی در برگزاری برنامه های این هفته را مورد اشاره قرار داد و گفت: در این راستا با شناسایی ظرفیتها و توانمندیهای منابع طبیعی بر اساس پتانسیلهای بومی و منطقه ای در عرصه های منابع طبیعی استان اقداماتی ازجمله توسعه وغنی سازی عرصه های جنگلی با همکاری تشکلهای مردم نهاد، ساماندهی و کنترل چرای دام در مراتع ممیزی شده، احیاء و توسعه رویشگاههای گیاهان دارویی، جذب 37 هزار همیار طبیعت افتخاری در استان، احاله طرح های مرتعداری، عملیات کپه کاری در سطح 500 هکتار و مدیریت چرای دام در سال جاری انجام شده است.

وی در ادامه از سنددار شدن 99 درصد اراضی ملی و دولتی استان و رفع تداخل دو هزار و 446 پلاک اراضی ملی در سال جاری خبر داد و افزود: بزودی با همکاری و تعامل دستگاههای اجرایی مرتبط جشن پایان کاداست اراضی ملی در استان برگزار خواهد شد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس در ادامه با بیان اینکه خبرنگاران نقش مهم و مؤثری را در ترویج فرهنگ حفظ و صیانت از منابع طبیعی دارند اظهار داشت: پیشبرد اهداف منابع طبیعی مستلزم همکاری و تعامل رسانه ها و جامعه خبری در شناساندن این منابع حیاتی به جامعه است.

مرادی همچنین با اشاره به اقدامات پیشگیرانه و تاثیر گذار منابع طبیعی در مقابله با آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی افزود: با انجام اقدامات سازنده و فعالیتهای پیشگیرانه یگان حفاظت منابع طبیعی استان بویژه همیاری دستگاههای دولتی، مشارکت مردم و تشکلها میزان آتش سوزیها طی دو سال گذشته تاکنون 200 درصد کاهش داشته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا