روش اجرایی مالیات ستانی نیازمند شفاف سازی است

عضو هیات نمایندگان و کمیسیون مسئولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق بازرگانی فارس گفت: از دیدگاه فعالان اقتصادی روش اجرایی مالیات ستانی نیازمند شفاف سازی است.

سهیلا محبی امروز 9 اسفندماه در نشست تخصصی بررسی کاهش مالیات در مبدا یا مقصد با رویکرد مسئولیت اجتماعی که با حضور اعضای کمیسیون و فعالان اقتصادی و نمایندگان بخش دولتی در حوزه های مربوطه برگزار شد، بیان کرد: تولید مسئولانه با رویکرد آینده محور معمولا برای بنگاه های اقتصادی جذاب نیست چرا که با مسایل و شرایط حال حاضر درگیر رفع مشکلات فعلی خود هستند.

وی افزود: از این رو ماموریت تسهیل توسعه زیست بوم تولید مسئولانه جز وظایف این کمیسیون است که به عنوان یک الزام استراتژیک برای توسعه پایدار وجود دارد. نیاز است جهت پررنگ ساختن اولین ها در راستای توسعه پایدار تلاش بیشتری صورت گیرد.

محبی اظهارداشت: از آنجاییکه مقدمات، اصول، ساختار و بستر مالیات در کشور نادرست طراحی شده است، الزام به بازنگری مواد قانون مالیاتی بایستی در دستور کار قرار گیرد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: از دیدگاه فعالان اقتصادی روش اجرایی مالیات ستانی نیازمند شفاف سازی است و همچنین الگو برداری از کشورهای پیشرفته در حالی در کشور اجرایی گردیده که زمینه مناسب و بومی سازی لازم صورت نگرفته، که این نیز جای نقد دارد.

وی، به لزوم اطلاع رسانی فراتر سازمان مالیات پیرامون خدمات ارائه شده؛ و افزایش سطح اطلاعات مالیاتی شهروندان تاکید کرد.
در ادامه این جلسه آقای انصاری معاون اداره مالیاتی فارس نز گفت: در سطح کلان در کشورهای پیشرفته، حدود 93 درصد از هزینه های جاری از طریق درآمد مالیاتی است.

وی با اشاره به بررسی تراکنشها در راستای مالیات ستانی ادامه داد: باید مودیان به تکالیف خود عمل کنند و این در حالی است که بنگاه ها نباید تنها به نقش و حضور حسابدار در بنگاه اقتصادی در راستای خود اظهاری و تکمیل اظهارنامه در زمان مقرر اکتفا کنند.

انصاری با بیان اینکه یکی از شاخصه های توسعه در کشورها را تولید و مالیات است عنوان داشت: جهت بهره مندی از معافیتهای مالیاتی، ماده 139 و 172 توسط فعالان اقتصادی مطالعه گردد تا در چارچوب این بندها شامل معافیت گردند.

به گزارش سینا پرس فارس به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، وی افزود: با هدف تعامل بیشتر و شفاف سازی مالیات ستانی آماده همکاری با فعالان اقتصادی هستیم که در این زمینه آموزش های رایگان مورد نیاز از جانب این سازمان برای فعالان اقتصادی استان برنامه ریزی شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا