آماده استفاده از ظرفیت‌های جهاددانشگاهی برای پروژه‌های شهری شیراز هستیم

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه مشتاق همکاری با جهاددانشگاهی فارس هستیم، گفت: با کمال میل از ظرفیت‌های این نهاد انقلابی در میدان عمل استفاده می‌کنیم.

به گزارش سینا پرس فارس به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی فارس، سیدابراهیم حسینی، رئیس شورای اسلامی شهر شیراز امروز، 29 بهمن در دیدار با امیرحسین استقلال، رئیس جهاددانشگاهی فارس و هیئت همراه، با استقبال از مباحث مطرح شده از سوی رئیس جهاددانشگاهی فارس گفت: ما هم مشتاق هستیم تا با جهاددانشگاهی همکاری داشته باشیم و با کمال میل از ظرفیت‌های این نهاد انقلابی در میدان عمل استفاده می‌کنیم.

وی با تأکید بر اینکه در شورای ششم شهر شیراز کسی مخالف اقدامات پژوهشی نیست، گفت: امروزه برخی از پژوهش‌ها بسیار آرمانی و کتابی است و عملیاتی نیست در صورتی که ما نیاز به پژوهش‌های کاربردی داریم که نیاز است جهاددانشگاهی فارس در این قسمت ورود کند.

حسینی تصریح کرد: یکی از اقدامات این شورا تدوین برنامه 20 ساله است که در شورای پنجم نوشته شده است اما ملاحظاتی دارد اما اگر بدانیم جهاددانشگاهی می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند، قطعاً در این برنامه 20 ساله از ظرفیت جهاددانشگاهی استفاده خواهیم کرد.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز اظهار کرد: ارتباط مجموعه شورا و شهرداری با جهاددانشگاهی برقرار بوده و هست و باید کمیت و کیفیت آن تقویت شود و هیچ مانعی سر این موضوع نیست و یک نفر هم مخالف این قضیه نداریم بنابراین به سراغ این برویم که شهرداری و شورا چه می‌خواهند و جهاددانشگاهی برای آن اقداماتی انجام دهد.

وی از تخصیص 80 میلیارد تومان اعتبار به کارهای پژوهشی در شورای شهر شیراز خبر داد و گفت: در دهه فجر اخیر بسته 50 هزار میلیاردی را در شیراز تعریف کردیم که یا آن را کلنگ‌زنی یا افتتاح کردیم که بالغ بر 20 هزار میلیارد آن مربوط به مباحث فرهنگی است.

حسینی با بیان اینکه اولویت و رویکرد ما فرهنگی است، گفت: بودجه شورای شهر شیراز از روز اول تا به امروز، 5 برابر شده است اما این بودجه در حوزه فرهنگ بیش از 12 برابر شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: طی 10 سال تا سال 1400 میزان سرمایه‌گذاری در شیراز 200 میلیارد تومان بود اما در سال 1401 ما بیش از 15 هزار میلیارد تومان قرارداد سرمایه‌گذاری داشتیم و امسال نیز آمادگی آوردن 20 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذار داریم.

وی در خصوص پیوست فرهنگی پروژه‌های شهری نیز گفت: پیش از این نگاه واحدی به پیوست فرهنگی در شهرداری شیراز وجود نداشت و اکنون در حال تدوین یک نسخه واحد پیوست فرهنگی هستیم و در این زمینه هم می‌توانیم از نظر پژوهشگران جهاددانشگاهی استفاده کنیم.

ابراهیم کمالی، مدیر روابط عمومی و عضو شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این نشست گفت: یکی از اقتضائات انقلاب اسلامی، ایجاد نهادهای انقلابی است که یکی از نهادهای اصیل و فرزند انقلاب اسلامی، جهاددانشگاهی است که بحمد الهی در استان فارس یک نیروی کاملاً انقلابی در رأس آن قرار دارد.

وی با بیان اینکه مجموعه جهاددانشگاهی دستاوردها و ظرفیت‌های علمی بی‌نظیری را در کشور ایجاد کرده است که باید از آن حداکثر استفاده را کرد، گفت: شورای ششم شهر شیراز یک شورای انقلابی است که با تمام کم‌لطفی‌هایی که نسبت به آن شده است، همچنان شبانه‌روزی در حال خدمت‌رسانی است.

کمالی با تصریح اینکه نیازمند همراهی و همکاری نهادهای انقلابی هستیم تا این حوزه خدمت‌رسانی بهتر دیده شود، از رسانه‌ها خواست تا این خدمات را منعکس کنند.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز برخی از اقدامات شاخص و بزرگ عمرانی و فرهنگی این شورا را برشمرد و افزود: برای اطلاع‌رسانی افکار عمومی از این اقدامات دست یاری دراز می‌کنیم تا شورای شهر و جهاددانشگاهی دست به دست هم داده و کار اطلاع‌رسانی را به خوبی و درستی انجام دهند.

وی با بیان اینکه شورای شهر شیراز قریب ۲ هزار میلیارد تومان در حوزه فرهنگی شورا بودجه اختصاص داده است و امروز ردپای شورا در تمام اتفاقات فرهنگی شهر دیده می‌شود، گفت: پیشنهاد می‌شود که کمیته افکارسنجی با حضور جهاددانشگاهی در شورای شهر شیراز تشکیل شود یا اینکه اقدامات افکارسنجی را با انعقاد قرارداد با مرکز ایسپا جلو بریم.

کمالی با تصریح اینکه اساتید هیئت علمی جهاددانشگاهی فارس در کنار اعضای شورای شهر شیراز قرار گیرند، گفت: ما به جد نیازمند همکاری جهاددانشگاهی در مبحث رسانه و افکارسنجی با شورای شهر شیراز هستیم.

امیرحسین استقلال، رئیس جهاددانشگاهی فارس هم در این دیدار به بیان گزارشی از فعالیت‌های این نهاد در سطح استان پرداخت و گفت:‌ جهاددانشگاهی یک نهاد عمومی غیردولتی است که همواره با احصاء نیازهای روز جامعه، تلاش می‌کند تا پژوهش‌ها و فناوری‌های خود را در این قسمت و برای رفع نیازهای روز جامعه سوق دهد.

وی خدمات بخش‌های مختلف جهاددانشگاهی فارس را برشمرد و افزود: مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) یکی از ظرفیت‌های جهاددانشگاهی است که می‌‌تواند بازوی خوبی برای شورا و شهرداری در اجرای پروژه‌های خرد و کلان شهری باشد.

استقلال همچنین به فعالیت مرآت ذیل جهاددانشگاهی فارس نیز اشاره کرد و گفت: متأسفانه در اجرای فعالیت‌های شهرداری آن طور که باید و شاید به مباحث مطالعاتی ارزیابی تاثیرات اجتماعی و فرهنگی و همچنین عواقب اجتماعی هر پروژه توجه چندانی نمی‌شود در صورتی که هر پروژه شهری باید دارای پیوست فرهنگی و اجتماعی باشد.

رئیس جهاددانشگاهی فارس همچنین فعالیت مرکز ارزیابی شایستگی مدیران را که به خصوص طی سال‌های اخیر برای مدیران شهری انجام شده است، یادآور شد و گفت:‌ این آمادگی را داریم تا در هر موضوعی که شهرداری نیاز داشته باشد، کارهای پژوهشی و علمی انجام دهیم.

وی برخی از اقدامات جهاد را در این زمینه برشمرد و گفت: علاوه بر این‌ها جهاددانشگاهی دارای ظرفیت‌های رسانه‌ای مناسبی نظیر خبرگزاری ایسنا و ایکنا و سیناست که هر کدام از آنان می‌توانند نقش مهمی را در اطلاع‌رسانی پروژه‌ها و خدمات انجام شده در سطح شهر شیراز داشته باشند و باید از این ظرفیت‌ها استفاده کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا