در نشست کمیته ملی استانداردهای فناوری نانو تصویب شد
آخرین تغییرات استانداردهای کاربردی فناوری نانو

نشست کمیته ملی استانداردهای فناوری نانو با حضور نمایندگان سازمان استاندارد، احمدوند، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های ‌نانو و میکرو، کارشناسان ستاد نانو و نمایندگانی از دانشگاه‌ها، شرکت‌ها و آزمایشگاه‌ها در محل ستاد نانو برگزار شد.
به گزارش سیناپرس، اردیبهشت سال ۱۳۹۶ به همت علی بیت‌اللهی، استاندارد ملی شماره ۱-۸۰۰۰۴ با عنوان “فناوری نانو – واژه نامه – قسمت ۱: اصطلاحات اصلی” که در سال 1395 مصوب شده بود به عنوان استاندارد مرجع برای واژه‌ها، اصطلاحات و تعاریف فناوری نانو شناخته و جایگزین استاندارد ملی شماره ۱۲۰۹۸ اعلام شد. استاندارد ملی ۱۲۰۹۸ به عنوان نخستین استاندارد ملی و اصلی‌ترین استاندارد کشور در حوزه واژه‌ها، اصطلاحات و تعاریف فناوری نانو شناخته می‌شود که در سال ۱۳۸۸ بر اساس مجموعه‌ای از استانداردهای معتبر ملی و بین‌المللی تدوین شد.

اکنون در سال ۱۴۰۲ با تلاش اعضا کمیته فنی و کارشناسان ستاد نانو به دبیری خانم سیفی، استاندارد کاربردی “فناوری نانو- واژه نامه- قسمت ۱: اصطلاحات اصلی”، تجدیدنظر شده و تغییرات مهمی در تعاریف و واژه‌های این استاندارد انجام شده است.

برای تدوین پیش‌نویس این استاندارد ملی در نیمه دوم سال ۱۴۰۲، هشت جلسه کمیسیون فنی به صورت مجازی با حضور نمایندگانی از گروه استاندارد و ایمنی و گروه ارزیابی و نظارت ستاد نانو، دانشگاه‌ها، سازمان استاندارد، شرکت‌ها و آزمایشگاه‌ها تشکیل شد و با توجه به اهمیت موضوع، تمامی واژه‌ها و اصطلاحات با دقت بسیار بالا بررسی و به چالش گذاشته شدند.

پیش‌نویس استانداردهای ملی که توسط متخصصان و ذی‌نفعان هر حوزه و زیرنظر کمیته‌های فنی متناظر تدوین می‌شوند در نهایت در جلسات کمیته ملی استانداردهای فناوری نانو بررسی و پس از تایید سازمان ملی استاندارد به عنوان استاندارد ملی ایران منتشر می‌شدند. این استاندارد نیز در جلسه کمیته ملی که به صورت حضوری برگزار شد پس از بررسی نماینده سازمان ملی استاندارد ایران و دفاع دبیر و دیگر اعضا مورد تایید واقع و مصوب شد.

در این جلسه، سیفی، دبیر کمیته استاندارد پس از تاکید بر کاربرد تعاریف و توضیحات واژه‌ها و اصطلاحات اصلی فناوری نانو برای مباحث علمی، دانشجویان، تنظیم مقررات و…، پیشنهادهایی در خصوص ایجاد زیرساخت‌هایی برای دسترسی سریع و راحت متخصصان، دانشجویان و پژوهشگران به تک تک تعاریف ذکر شده در این استاندارد، را به مسئولان ارائه کردند. همچنین درباره فرآیند تدوین استاندارد توضیح داد به علت سابقه چندین ساله ایشان در کار با سازمان ایزو، روند تدوین این استاندارد را مشابه روند استانداردهای بین المللی ایزو تنظیم کرده و با تشکیل گروهی متشکل از اعضا و بحث و بررسی دقیق تعاریف و متن استاندارد فرآیند تدوین را سرعت بخشیدند که در نتیجه جلسات گروهی کمتری برای نهایی شدن استاندارد تشکیل شد.

در پایان، احمدوند، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نانو و میکرو، ضمن قدردانی از تمامی کسانی که در فرآیند تدوین استاندارد “فناوری نانو- واژه‌نامه- قسمت۱: اصطلاحات اصلی” سهیم بودند، خاطرنشان کرد: مساله تدوین استانداردهای ملی بسیار حائز اهمیت و شایسته است تدوین استانداردها به سمت موضوعات ملموس‌‌تر و کاربردی‌تر برای گروه‌های مختلف مانند صنایع، دانشجویان و … برود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا