معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم:
هوش مصنوعی و زیست فناوری را توسعه می دهیم

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: قصد داریم فناوری‌های پیشران یعنی هوش مصنوعی، کوانتوم و زیست فناوری را توسعه دهیم.
سجاد محمدعلی نژاد در دومین روز از اجلاس سه روزه رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و در پنل فناوری این اجلاس اظهار داشت: برنامه راهبردی این معاونت شامل سه راهبرد اساسی خلق و توسعه فناوری، توسعه اقتصاد دانش بنیان و ترویج فناوری در جامعه فناوری کشور است.
وی تصریح کرد: با وجود اقدامات زیاد برای توسعه فناوری در کشور، انسجام بین این اقدامات با توجه به ظرفیت نیروی انسانی و محدودیت منابع وجود ندارد.
معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم بیان کرد: بیشتر نیروی دانشگاه‌ها به توسعه فناوری‌های موجود متمرکز است. قصد داریم فناوری‌های پیشران یعنی هوش مصنوعی، کوانتوم و زیست فناوری را توسعه دهیم. پارک دانشگاه تربیت مدرس را نیز به عنوان پارک علم و فناوری معین دبیرخانه رویش فناورانه تعیین کردیم.
وی ادامه داد: برخی کشور‌ها اهداف مشخصی برای خود تعیین کردند و فناوری‌های مرتبط با آن را بر اساس پیچیدگی فناوری توسعه می‌دهند.
معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم به تشریح برنامه‌های این معاونت پرداخت و گفت: آزمایشگاه کوچک ساخت دیجیتال برای توسعه فناوری مهم هستند، برای نمونه در آمریکا ۹۳ آزمایشگاه کوچک ساخت دیجیتال وجود دارد که ۷۴ درصد در دانشگاه و بقیه در دستگاه‌ها یا پارک‌های علم و فناوری است. ورود به حوزه آزمایشگاه کوچک ساخت دیجیتال کمک می‌کند تک محصول اولیه و ارزیابی انجام شود.
محمدعلی نژاد در ادامه به سامانه جان (جریان اقتصادی نوین) اشاره کرد و گفت: این سامانه که به زودی راه‌اندازی می‌شود، به صورت آزمایشی مشغول ثبت محصولات دانش بنیان شرکت‌هاست و تاکنون ۵ هزار و ۲ محصول در آن ثبت شده است.
وی همچنین از ابلاغ آیین‌نامه ماده ۵ قانون جهش تولید دانش بنیان خبر داد و گفت: بر اساس این‌ آیین‌نامه ظرفیت‌های مالکیت فکری مرتبط با پایان‌نامه سهم استاد و دانشجو و دانشگاه مشخص شده و قابل انتقال به شرکت‌های دانش بنیان است.
معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم از تشکیل کارگزاری‌هایی برای تسهیل تجای‌سازی محصولات خبر داد و گفت: آیین‌نامه‌ای را برای تجاری‌سازی به همه دانشگاه‌ها ابلاغ می‌کنیم که بر اساس ان کارگزارانی تشکیل می‌شود که حلقه اتصال دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها با بازار و خارج از دانشگاه می‌شوند.
وی خاطرنشان کرد: همچنین بر روی یک موضوعی به صورت مشترک با وزارت کشور، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان و و وزارت صمت کار می‌کنیم که هدف آن تکمیل زنجیره‌های ارزش راهبردی است تا زنجیره ارزش راهبردی فناوری یا صنایع مختلف کامل شود‌. برای این منظور در حال تدوین نقشه جامع هستیم تا به هر دانشگاه بر اساس ظرفیت‌ها ماموریت زنجیره ارزش یک فناوری را بدهیم مثلاً به دانشگاه یزد زنجیره ارزش راهبردی صنعت نساجی را می‌دهیم.
وی در پایان گفت: قصد ما این است که برای حل مسائل واقعی کشور اقدام کنیم و با ماموریت‌گرایی مسائل خردشده را به دانشگاه‌ها ارجاع داده و به وظیفه ملی خود برای حل مسائل کشور عمل کنیم.
گفتنی است در حاشیه این مراسم از محمدعلی نژاد برای تفاهم‌نامه با معاونت فرهنگی و کمک به توسعه فعالیت انجمن‌های علمی دانشجویی و از علیرضا زراسوندی مدیر کل دفتر پشتیبانی امو فناوری و نوآوری وزارت علوم برای توسعه سامانه جان تقدیر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا