ضرورت هدف‌گذاری مراکز تحقیقاتی سلامت بر فعالیت‌های پیشگیرانه

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، هدف گذاری مراکز تحقیقاتی کشور بر پیشگیری از ابتلای افراد جامعه به بیماری ها را یک ضرورت سلامت محور خواند.

دکتر «یونس پناهی» امروز ۵ دی ماه در دومین روز از برگزاری پانزدهمین کنگره قلب و عروق خاورمیانه و هشتمین همایش مداخلات پیچیده قلبی، گفت: بر کسی پوشیده نیست که بسیاری از بیماری‌های قلبی عروقی چه آسیب های جبران ناپذیری به جامعه وارد کرده است، بر اساس بررسی‌های صورت گرفته از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۹ میلادی، بیماری های قلبی عروقی جایگاه ویژه‌ای در میان بیماری‌ها دارد.

او با اشاره به اینکه مسوولان حوزه سلامت نگران روند ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری‌های غیر واگیر، چاقی، بی تحرکی، دیابت و سرطان‌ها هستند، تاکید کرد: باید تلاش شود به کمک روش‌های مختلف، سبک و کیفیت زندگی تغییر یابد و در این زمینه لازم است نگرش ها و اهداف مراکز تحقیقاتی به سمت روش‌های پیشگیرانه، سوق یابد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، توجه به مصرف داروها را دیگر محوری خواند که لازم است مورد توجه و ارزیابی های علمی قرار گیرد و افزود: امروزه داروهای مختلفی در دنیا تولید شده که لازم است داروهای موجود در بازار، از سوی متخصصان و در چنین کنگره های ملی سلامت محور، مورد ارزیابی قرار گیرد.

دکتر پناهی بررسی اثربخشی و کارایی داروهای تولید داخل و همچنین تجهیزات پزشکی را از رسالت های مهم مراکز تحقیقاتی در سطح کشور عنوان کرد.

او همچنین دستاورد مهم مراکز تحقیقاتی را شناسایی و به روز رسانی عوامل خطرساز در ابتلا به بیماری های غیرواگیر دانست.

تمرکز بر سلامت نسل آینده جامعه، از دیگر محورهای مورد تاکید معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در این کنگره بود و اظهار کرد: باید تلاش کنیم تا با آگاهی بخشی و تغییر سبک زندگی، از بروز چاقی در دانش آموزان و دانشجویان، پیشگیری کنیم.

او رسالت مهم حوزه های تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی کشور را گام برداشتن در مسیر تحقیقات پیشگیرانه و کاربردی برشمرد و گفت: با اقدامات صورت گرفته از سوی مجموعه سلامت و اجرای طرح هایی ملی در کشور،  داده‌های بسیاری از ابتلای افراد به پرفشاری خون و دیابت وجود دارد، اما باید دیگر عوامل خطرساز نیز شناسایی و پیشگیری‌ها را از مدارس و از سنین پایین آغاز کنیم و تحقق این امر نیازمند برنامه ریزی و فرهنگ سازی است.

این مقام مسوول در وزارت بهداشت، حرکت در این مسیر به کمک بررسی مطالعات، تحقیقات و آخرین یافته‌های علمی را موجب کاهش هزینه‌های سلامت و افزایش بهره‌وری دانست.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر پناهی در ادامه، با حضور در نمایشگاه برپا شده در حاشیه این کنگره، از محصولات و تجهیزات پزشکی مرتبط با بیماری های قلبی عروقی، دیدن کرد.

بنابراین گزارش، پانزدهمین کنگره قلب و عروق خاورمیانه و هشتمین همایش مداخلات پیچیده قلبی از چهارم بهمن 1402 در سالن ابوریحان مجتمع آموزشی فرهنگی ولایت دانشگاه علوم پزشکی شیراز آغاز شده و تا فردا، ششم بهمن سال جاری ادامه دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا