پیش‌رویداد «تا ثریا» در پارک علم و فناوری کردستان

نشست هم‌اندیشی واحدهای فناور پارک علم و فناوری کردستان با مسئولان هلدینگ پیشگامان در پارک به عنوان یکی از نشست‌های پیش‌رویداد «تا ثریا» با حضور ۸۰ واحد فناور برگزار شد.

به گزارش سیناپرس به نقل از پارک علم و فناوری کردستان، بابک سوری رئیس پارک علم و فناوری کردستان در این نشست در سنندج، با اشاره به نحوه توزیع واحدهای فناور استان کردستان گفت: استان کردستان دارای مزیت‌های بسیاری در حوزه معادن و فرآوری مواد معدنی، کشاورزی و صنایع تبدیلی و فناوری ارتباطات و اطلاعات است و محصولات و خدمات این سه حوزه دارای رقابت‌پذیری هستند.وی به رسالت رویدادهای فناورانه و نوآورانه همچون «تا ثریا»پرداخت و گفت: هم‌افزایی دستگاه‌های فعال در زیست‌بوم نوآوری و فناوری لازمه جهش در حوزه نوآوری و فناوری است و این رویدادها به این همگرایی و هم‌افزایی همه فعالان این زیست‌بوم کمک شایانی می‌کند.

سوری با اشاره به راهبرد پنج ساله پارک علم و فناوری کردستان، بیان کرد: در راستای این راهبرد، در رویداد «تا ثریا» به دنبال آن هستیم که تمام ظرفیت‌ها را برای رفع نیازهای فناورانه با رویکرد سند راهبردی پارک، پای کار بیاوریم و با توجه به برنامه‌های پیش‌رو، از رویدادهای اینچنینی حمایت خواهیم کرد.

رئیس پارک علم و فناوری کردستان همچنین به استفاده از ظرفیت واحدهای فناور برای ایجاد اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در توسعه اشاره کرد و افزود: تقویت واحدهای فناور در راستای اشتغال‌زایی پایدار برای فارغ‌التحصیلان ضروری است و همه مسئولان استانی از پارک در این راستا حمایت می‌کنند.

حسین کاشفی، مسئول کارگروه توسعه فناوری پارک علم و فناوری کردستان نیز گفت: هم‌مرزی با اقلیم کردستان مزیت مهمی است که باید از آن سود جست و در حال رایزنی برای برگزاری رویداد در سلیمانیه هستیم.

وی ابراز امیدواری کرد: پارک علم و فناوری کردستان، درگاه صادرات محصولات فناورانه و نوآورانه و انتقال فناوری به اقلیم کردستان و عراق و بازار پایدار و متنوعی از محصولات و خدمات کالاها و محصولات دانش بنیان شود.
مسئول سرمایه‌گذاری پیشگامان، با اشاره به سابقه این هلدینگ گفت: پیشگامان به عنوان یک شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر به دنبال مردمی‌سازی زیست بوم دانش‌بنیان و تجاری‌سازی طرح‌ها و محصولات و همچنین گردآوری بازیگران این زیست بوم هستیم؛ بنابراین تمامی اقدامات، حمایت‌ها و سرمایه‌گذاری‌هایمان در مسیر مردمی‌سازی این زیست بوم است.

وی با اشاره به نحوه همکاری هلدینگ پیشگامان با واحدهای فناور، بیان کرد: رسالت پیشگامان حمایت از واحدهای فناور تاکید بر نوآوری محصولات و خدمات واحدهای فناور است و ما خود را موظف به حمایت از زیست‌بوم نوآوری و فناوری استان می‌دانیم و در این راستا، حمایت‌های مالی، بازاریابی و سرمایه‌گذاری خطرپذیر را در دستورکار داریم.

مسئول سرمایه‌گذاری هلدینگ پیشگامان در ادامه گفت: ما در شتاب‌دهنده پیشگامان به دنبال تحقق عدالت در زیست بوم تجاری سازی هستیم؛ بنابراین به عنوان معین فناوری در کنار مجموعه‌های حاکمیتی اقتصادی مناطق محروم، نقش‌آفرینی خواهیم کرد و سازوکارهای تامین مالی، توانمندسازی و حمایتی از انواع مجموعه‌های دانش بنیان و فناور و نوآور را متنوع خواهیم ساخت.

علی شمس در توضیح رویداد «تا ثریا» گفت: در راستای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان این رویدادها در تمامی استان‌های کشور برگزار خواهد شد و تاکنون بیش از سه هزار میلیارد ریال حمایت از رویدادهای دانش‌بنیان صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه طرح‌های فناورانه پاسخگوی نیازهای فناورانه‌ای هستند که در نظام مسائل صنایع و شرکت‌های استان مطرح شده است، افزود: در رویداد تا ثریا به دنبال این هستیم که پاسخ‌های برتر را به نیازهای فناورانه استان اتصال دهیم و به نوعی از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان جهت پاسخ به نیازهای فناورانه استفاده کنیم.

مسئول سرمایه‌گذاری پیشگامان با بیان اینکه برای تحقق اقتصاد دانش بنیان در کشور نیازمند سه ضلع هستیم، اضافه کرد: این سه ضلع، شبکه پشتیبان، احصای نیازهای فناورانه و پاسخ‌های برتر هستند و در رویداد تا ثریا به دنبال اتصال این اضلاع سه گانه جهت تحقق اقتصاد دانش بنیان هستیم.

شمس در پایان با تاکید بر حمایت از استان‌های مرزی، افزود: ما با نگاه ویژه به استان‌های کردستان و سیستان و بلوچستان سعی در برگزاری باشکوه و مثمرثمر «تا ثریا» داریم.

حمید امانی مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان کردستان گفت: هزار و ۵۷۰ واحد تولیدی در شهرک‌های صنعتی استان مشغول به فعالیت هستند و برنامه و هدف‌گذاری ما حرکت به سمت شناسایی واحدهای تولیدی دارای پتانسیل دانش‌بنیان شدن ‌و تقویت فن‌بازار استانی است.

وی برگزاری رویدادهای دانش‌بنیان را از دیگر فعالیت‌های شرکت شهرک‌های عنوان کرد و ادامه داد: در این رویدادها درصدد جهت‌دهی به واحدهای تولیدی برای ارتقای فناوری و نوآوری در توسعه محصولات و خدمات واحدهای تولیدی هستیم و امیدواریم بتوانیم از ظرفیت‌های رویداد «تا ثریا» در این راستا بیشترین بهره را ببریم.

احمد عینی مدیر عامل شرکت پیشگامان در استان کردستان نیز با اشاره به ظرفیت هلدینگ پیشگامان در توسعه کسب و کارهای فناورانه و نوآورانه، اظهار کرد: رویداد «تا ثریا» به منظور جذب سرمایه و در راستای محرومیت‌زدایی در استان کردستان برگزار می‌شود و لازم است با هم‌افزایی به برگزاری باشکوه این رویداد همت کنیم.

«رویداد تا ثریا» روزهای پایانی بهمن ماه جاری در استان کردستان برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا