پویانمایی می‌تواند با زبانی جذاب و آموزنده، مفاهیم محیط زیستی را به کودکان منتقل کند

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس با اشاره به اهمیت محصولات چند رسانه ای در نهادینه کردن فرهنگ محیط زیستی، اظهار داشت: ساخت انیمیشن و پویانمایی می‌تواند با استفاده از تصاویر جذاب و داستان‌های آموزنده، مفاهیم محیط زیستی مانند اهمیت حفظ منابع طبیعی، جلوگیری از آلودگی محیط زیست و اهمیت حفاظت از گونه‌های جانوری و گیاهی را به کودکان منتقل کند.

به گزارش سینا پرس فارس، عطا پور شیرزاد امروز 27 دی ماه در حاشیه مراسم رونمایی از قسمت یازدهم انیمیشن مجموعه سفرهای درنا و برنا که در آغازین روز هفته هوای پاک در اداره کل حفاظت محیط زیست فارس انجام شد، با اشاره به اینکه فارس ظرفیت‌های کم نظیر در حوزه پویانمایی دارد خاطر نشان کرد: چنین محتواهایی می‌توانند به کودکان کمک کنند تا درک بهتری از محیط زیست پیدا کنند و نسبت به مسائل زیست محیطی حساس‌تر شوند. این امر می‌تواند در آینده به شکل‌گیری شهروندانی آگاه و مسئول در زمینه محیط زیست کمک کند و با زبانی جذاب و آموزنده، مفاهیم محیط زیستی را به کودکان منتقل کند.

پورشیرزاد ادامه داد: فعالیت‌های ما برای بهره برداری بیش از حد و غیر مسئولانه از طبیعت به ویژه تالاب‌ها، آب‌های زیر زمینی و جنگل‌ها تاثیر بسیار زیادی بر روی منابع کرۀ زمین گذاشته است و تغییرات زیادی را بر روی اقلیم و کاهش منابع آبی و خشکی تالاب‌ها به همراه داشته است. نتایج این رفتار امروزه گریبانگیر زندگی ما شده است و علاوه بر اختلال در زندگی روزمره ما، تهدیدی جدی برای سلامت ما و کودکانمان است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس افزود: امروزه نیاز است همه با هم برای حل این مشکل تلاش کنیم و به عنوان یک شهروند مسئول و مطالبه‌گر تمامی تلاش خود را برای برخورداری از هوای سالم و پاک انجام دهیم. بنابراین با مدیریت مصرف آب، انرژی و همه کالاها و مواد غذایی می‌توانیم به صورت مستقیم و غیرمستقیم به بهبود وضعیت موجود کمک شایانی کنیم تا از زندگی در محیط سالم، سبز با هوای پاک برخوردار باشیم.

وی یکی دیگر از راهکارهایی که موجب می‌شود همۀ شهروندان در کوتاه مدت شاهد نتایج آنی آن باشند را، استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی برشمرده و تاکید کرد: مسئولین هم باید تمام تلاش خود را برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و افزایش انگیزه شهروندان در استفاده از این سیستم به کار ببندند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس افزود: علاوه بر این نیاز است که تغییر نگرش در زمینه استفاده از انرژی‌های جایگزین انجام شود و از توسعه و رشد این صنایع حمایت شود. با توجه به وضعیت اقلیمی و پتانسیل بالای کشور در زمینه بهره‌مندی از انرژهای تجدید پذیر فعالیت در این زمینه فرصت مغتنمی است که رشد اقتصادی و برخورداری از محیط زیست سالم را همزمان در بر می‌گیرد.

وی یکی از اقدامات مهم دیگر را ، افزایش آگاه سازی عمومی دانست تا مشارکت همۀ شهروندان را جلب کند. پور شیرزاد با اشاره به اهمیت نقش فرهنگ‌سازی برای کودکان گفت: با تلاش اداره آموزش و مشارکت مردمی این اداره کل به عنوان پرچمدار آموزش محیط زیستی کودکان در کشور، انمیشن کوتاهی در زمینه مشارکت کودکان برای برخورداری از هوای پاک با عنوان «پرواز بادبادک‌ها در آسمان آبی» تولید شد که به مناسبت هفته ملی هوای پاک منتشر گردید تا گوشۀ کوچکی از رسالت خود را در زمینه آگاهی بخشی به کودکان و نهادینه سازی فرهنگ محیط زیستی انجام دهد. این انمیشن کوتاه با نشانی الکترونیکی https://aparat.com/v/BlWIO  قابل مشاهده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا