دود اسپند برای کودکان مضر و خطرناک است

یک متخصص بیماری اطفال گفت: دود اسپند برای کودکان مضر و خطرناک است و مطلب علمی برای اثبات مفید بودن دود اسپند وجود ندارد.دکتر محمدصادق صبا تصریح کرد: دود اسپند ریه کودکان را دچار اختلال کرده و در تنفس آنها مشکل به وجود می آورد.

وی با اشاره به آب‌وهوای خشک و سرد زمستان استان همدان بیان کرد: آمار ابتلا به بیماری‌های تنفسی، برونشیت، سینوزیت در کودکان رو به افزایش‌ است.

دکتر صبا تاکید کرد: مصرف دارو و شربت سینه برای درمان سرفه شیرخواران زیر شش ماه ممنوع است چراکه احتمال بروز عوارض جبران‌ناپذیری برای نوزادان وجود دارد.

این متخصص اطفال مهم‌ترین علائم سرماخوردگی یا بیماری‌های تنفسی در کودکان را عطسه، سرفه و تب شدید برشمرد و گفت: سرفه شایع‌ترین عاملی است که کودکان برای درمان آن به پزشک مراجعه می‌کنند.

صبا خاطرنشان کرد: بیش از ۷۰ درصد افراد با سرفه و تب شدید به متخصص کودکان مراجعه می‌کنند بنابراین بهتر است والدین سرفه‌ بدون تب و درد کودکان را تحمل کرده و به پزشک مراجعه نکنند.

صبا، استفاده از مایعات گرم، استراحت کافی، در معرض قرارنگرفتن کودک با افراد سرماخورده را در پیشگیری از بیماری‌های تنفسی موثر دانست و افزود: خواب، استراحت کافی و شادی تأثیر به سزایی بر افزایش سیستم ایمنی کودک دارد.

گزارش: فاطمه عزیزی هرمز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا