کد خبر : 52181 یکشنبه 14 آذر 1395 - 12:35:13
اقدامات-کنونی-حفاظت-از-یوزپلنگ-منجر-به-افزایش-جمعیت-نمی-شود

مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی:

اقدامات کنونی حفاظت از یوزپلنگ منجر به افزایش جمعیت نمی شود

مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی گفت:اطلاعات به دست آمده در 15 سال فعالیت این پروژه نشان می دهد اقدامات کنونی وادامه وضع موجود منجر به ثبات جمعیت یوز می شود اما افزایش جمعیتی را به همراه نخواهد داشت.

هومن جوکار روز یکشنبه به مناسبت روز جهانی حفاظت از یوزپلنگ در گفت و گو با ایرنا افزود: اکنون نیازهای عمده زیستگاه های یوزپلنگ در کشور شناسایی شده اند و برای رفع موانع درمناطق و برای اینکه بتوانیم از وضع موجود خارج شویم نیازمند عزم جدی و حمایت دولت، مجلس و مردم هستیم. 
وی با تاکید بر اینکه باید بودجه حفاظت از یوزپلنگ ها افزایش یابد، گفت:اگربخواهیم به وضعیت مطلوب برسیم تا درشرایط کنونی یوزها تغییری ایجاد شود نیازمند حمایت و افزایش بودجه هستیم ، در این صورت نه فقط یوز بلکه بخش عمده ای از گونه های کشور می توانند در قالب ارتقاء کیفیت به وضعیت بهتری برسند. 
جوکار اظهار کرد: در مدت چند سال اخیر عملا جمعیت یوز در کشور افزایش چندانی نداشت هر چند تمهیداتی را برای بهبود وضعیت انجام می دهیم اما باید در نظر داشته باشیم که اگر تمام این اقدامات اجرا شود باز تضمینی برای افزایش گونه ای با جمعیت پایین و اینکه سالها است در مرز انقراض قرار دارد، وجود ندارد. 
وی گفت: عمده ترین اقدامی که در حال انجام است برنامه پشتیبان است، با توجه به روند کاهش جمعیت یوز ماده در جنوب زیستگاه ها، اجرای این برنامه می تواند کمک بزرگی به جمعیت این گونه ارزشمند در خطر انقراض داشته باشد. 
وی افزود: البته این موضوع فقط مختص یوز ماده نیست بلکه تمام دنیا به رغم تمام اقداماتی که برای حفاظت از گونه های در خطر انقراض انجام دادند به این نتیجه رسیدند که ممکن است دستاوردها در حد انتظار آنها نباشد. 
مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی افزود: منطقه پشتیبان می تواند یک ذخیره گاه گونه های بیابانی با محوریت یوزپلنگ باشد که در یک فضای کاملا مدیریت شده قرار دارند تا بتوانند یک جمعیت بزرگ تری را ایجاد کنند. 
وی ادامه داد: این هسته جمعیتی آماده در طبیعت و تقریبا مدیریت شده هر لحظه می تواند برای پشتیبانی از جاهایی که دچار بحران شده مورد استفاده قرار گیرد که این روند به طور مشخص در زیستگاه یزد می تواند کمک کند. 
جوکار درباره جمعیت یوزپلنگ در کشور گفت: با سرشماری های صورت گرفته پیش بینی می شود حدود 50قلاده یوز در کشور وجود داشته باشد البته هنوز مطالعه مناطق بینابینی کامل نشده و در حال انجام است. 
وی به تهدیدات یوزپلنگ در کشور اشاره کرد و افزود: حوادث جاده ای یکی از تهدیدات است که به نظر برخی اصلی ترین عامل است در صورتی که این طور نیست بلکه ما تلفات جاده ای را می بینیم از این رو زیاد به چشم می آید. 
جوکار ادامه داد: اما به نظر می رسد مهمترین تهدید حضور دام و تبعات ناشی از دام مانند دامدار در طبیعت است که موجب تلف شدن این گونه ارزشمند توسط دامدار می شود. 
وی اظهار کرد: در حال انجام برخی اقدامات مانند فنس کشی مناطق خطر خیز جاده ای، نصب تابلو و ایمن سازی جاده ای هستیم التبه تمام این اقدامات تا حدودی کاهش دهنده بحران است و اما بحران و تهیدیدها را رفع نمی کند. 
مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی تاکید کرد: به طور کلی درصدی از تلفات در حیات وحش اجتناب ناپذیر است و هیچ راه حلی ندارد در اروپا و امریکا هم همینطور است. 
*** یوزپلنگ 
یوزپلنگ آسیایی یا یوزپلنگ ایرانی یک زیرگونه به ‌شدت در معرض خطر انقراض از یوزپلنگ است که اکنون فقط چند ده قلاده از آن در ایران یافت می ‌شود. 
این حیوان در مناطق بیابانی در سطح منطقه زندگی می ‌کند و سال ‌ها است که نسل آن در معرض نابودی کلی قرار دارد. 
ایران از دهه 1970 به عنوان تنها زیستگاه یوزپلنگ‌ های آسیایی (ایرانی) شناخته شده است. یوزپلنگ ایرانی تنها نژاد این حیوان است که یال دارد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]