کد خبر : 5107 سه شنبه 18 فروردین 1394 - 17:30:23
بررسی-دلایل-مستعد-بودن-زنان-در-ابتلا-به-بیماری-های-دستگاه-گوارش-

بررسی دلایل مستعد بودن زنان در ابتلا به بیماری های دستگاه گوارش

سیناپرس: پژوهشگران امریکایی اعلام کردند که کنترل اعصاب روده در زنان تحریک پذیری کمتری داشته و سیگنال های مهارکننده بیشتری از مغز دریافت می کنند که این عمل باعث می شود تا زنان در ابتلا به بیماری های دستگاه گوارش مستعدتر از مردان باشند .

تحقیقات جدید نشان می دهد که زنان بیشتر از مردان دچار اختلالات و بیماری های دستگاه گوارش (gastrointestinal) می شوند .

از آن جهت که مردان و زنان وضعیت و شرایط بدنی متفاوتی دارند ، بررسی ها نشان می دهد که سیستم گوارشی به جهت ویژگی های مرتبط جنسی  در مغز، رفتار متفاوتی در زنان دارند .

تانجا بابیک (Tanja Babic) از مرکز پزشکی کالج هرشی ایالت پن (Penn State Hershey College of Medicine) ایالات متحده امریکا به همراه  گروه تحقیقاتی خود دریافت که سلول های عصبی که حرکت غذا را درون روده کنترل کرده ، در واکنش به نیروی مغزی در زنان بسیار کندتر از مردان عمل می کنند .

او در ادامه اظهار داشت که علاوه بر این زنان در ساختار و عملکرد مغزی از جمله سطوح بالاتر GABA (اسید گاما آمینوبوتیریک) ، انتقال دهنده عصبی بازدارنده ، نیز نسبت به مردان متفاوت هستند .

قابل ذکر است که اسید گاما آمینوبوتیریک یک میانجی عصبی مهم در سیستم عصبی مرکزی پستانداران محسوب می شود که عموما موجب مهار تحریکات نورون ها یا تضعیف آنها می شود . اسید گاما آمینوبوتیریک ناقل عصبی اصلی به وجود آورنده IPSPs در نورون های مغز است و در نخاع نیز از اهمیت بالایی برخوردار است .

اسید گاما آمینوبوتیریک  GABA فعالیت نورون هایی که مسئولیت کنترل هضم غذا را برعهده دارند ، تحت تاثیر قرار می دهد. با توجه به این مسائل پژوهشگران شروع به بررسی فعالیت GABA در این سلول های عصبی در مردان و زنان مختلف کردند .

بابیک در ادامه به این مساله اشاره کرد که اگر آنها به صورت انتخابی بتوانند فعالیت سلول های عصبی در زنان را تغییر دهند ، به یک هدف درمانی بالقوه برای درمان بهتر اختلالات دستگاه گوارش در زنان دست پیدا خواهند کرد .

او برای به دست آوردن این تفاوت ها ، نوع سیگنال های عصبی را به سیگنال های دریافت شده از مغز و واکنش اعصاب آن در موش ها را  اندازه گیری کرد . او در این بررسی ها متوجه شد که اعصاب در موش های ماده ، سیگنال های بیشتری که جنبش روده در هضم غذا را سرکوب کرده ، دریافت می کند . این اعصاب همچنین در برابر تحریک ها واکنش کمتری ارائه می دهند .

با توجه به یافته های بابیک (Babic) ، کنترل اعصاب روده در زنان تحریک پذیری کمتری داشته و سیگنال های مهارکننده بیشتری از مغز دریافت می کنند که می تواند یک توضیح قانع کننده برای مشکلات دستگاه گوارش و هضم غذا در زنان باشد که به طور معمول از مردان بیشتر است .

در واقع این  پژوهش ها و بررسی ها نشان می دهند که اختلالات در عملکرد دستگاه گوارش در زنان بیش از مردان شایع و معمول است . تحرک معده توسط سلول های عصبی dorsal motor nucleus of the vagus (DMV) و فعالیت این سلول های عصبی توسط نیروی قوی GABAergic تنظیم می شود . به طور کلی زنان حد بالایی از GABA را در سراسر سیستم عصبی مرکزی ارائه می دهند .

لازم به ذکر است که هدف از این پژوهش ها و مطالعات ، بررسی تفاوت های جنسی در خواص عمومی و نیروی GABAergic در نرون های DMV معده اعلام شده است .

منبع
 

کلید واژه ها: دستگاه گوارش زنان مردان
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]