عمق بحران خاک در کشور و استان کمتر از آب نیست

ارزش خاک از ارزش صادراتی نفت کشور هم بیشتر است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: بر خلاف آب که کمبود و نبود آن برای همگان ملموس است اما در موضوع خاک، اثر فرسایش به سرعت قابل درک و لمس نیست و همین موضوع موجب می شود که در گذر زمان متوجه عمق فاجعه از بین رفتن خاک نشوند.

محمدصادق حمیدیان رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس، ۱۹ آذرماه در همایش بزرگداشت روز جهانی خاک که در اتاق بازرگانی فارس برگزار شد، بیان کرد: خاک ثروتی میان نسلی است که ما امانتدار این ثروت گرانبها هستیم. خاک در کشور ما به عنوان یکی از ارزشمند ترین کالاهاست که فاقد قیمت عددی بوده و لذا از دست دادن آن مورد توجه نیست.

وی افزود: خاک به‌عنوان منبع طبیعی، سرمایه ملی و بستر حیات، نقش اساسی در استقرار و رشد جوامع بشری دارد و درواقع بخشی از زنجیره غذایی انسان و سایر حیوانات از خاک است. با درک عمیق قدر و منزلت منابع خاک کشور و لزوم حفظ و حراست از این سرمایه خدادادی جهت بهره‌برداری پایدار و حفظ امانت برای نسل‌های آینده، توسعه پایدار هیچ کشوری بدون توجه بـه منابع خاک، دست‌یافتنی نخواهد بود.

حمیدیان اظهار داشت: طبق گزارش فائو 33 درصد از خاک های جهان به دلیل فرسایش، شورشدن، آلودگی¬های شیمیایی خاک و … تخریب شده است. و از آنجایی که خاک خالی اثرات رویدادهای آب و هوایی را تشدید می کند معیشت مردم به طور فزاینده ای تحت تأثیر قرار می گیرد – و افراد بیشتری ممکن است مجبور شوند به جاهای دیگر نقل مکان کنند.

رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: امنیت غذایی، یکی از اجزای اصلی امنیت ملی هر کشور است. سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (۱۹۹۶)، امنیت غذایی را به‌شرح زیر تعریف می‌کند: دسترسی فیزیکی و اقتصادی تمام مردم در همه اوقات به غذای کافی، سالم و مغذی برای داشتن یک زندگی سالم و فعال. با توجه به ترجیحات غذایی، در حال حاضر بیش از 95 درصد غذای موردنیاز بشر از خاک تولید می‌شود و این موضوع، امنیت غذایی جوامع مختلف را به سرنوشت خاک‌ها پیوند داده است.

وی ادامه داد: خدشه‌دار شدن این امنیت می‌تواند مشکلات فراوان اجتماعی و چالش‌های امنیت ملی را به‌دنبال داشته باشد. تخریب زمین‌ها در حال حاضر اصلی‌ترین تهدید امنیت غذایی در جهان و درحال تبدیل‌شدن به یک محدودیت جهانی برای توسعه اقتصادی است و به آن سومین چالش قرن ۲۱ (بعد از دو چالش تغییر اقلیم جهانی و کمبود آب شیرین) اطلاق می‌شود. بعضی از پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند که منابع خاک، به‌دلیل تخریب‌ها و سوءمدیریت‌ها در آینده نه‌چندان دور (کمتر از یک قرن) توان تأمین نیاز غذایی بشر را ازدست خواهند داد.

حمیدیان عنوان داشت: فرسایش خاک حاصل مدیریت نامناسب منابع آب و بهره‌وری خاک و تغییر اقلیم و خشکسالی است و در دنیای مدرن هر تن خاک ۲8 دلار ارزش‌ دارد بر این اساس هدررفت خاک در ایران حداقل 56 میلیارد دلار ارزش دارد، ارزشی که نه تنها در حسابهای ملی ، بلکه در بودجه های کشوری هم دیده نمی شود عددی که حتی از ارزش صادراتی نفت کشور هم بزرگتر است.

وی با بیان اینکه عمق فاجعه از بین رفتن منابع خاکی بیشتر از منابع آبی و بحران آب است افزود: بر اساس اصول علمی رابطه آب و خاک است و کاهش هر یک از این مقوله ها تهدیدهای جدی را به دنبال دارد لذا در موضوع بحران خاک و آب در کشور باید نگاه عمیق تری حاکم شود.

به گزارش سینا پرس فارس به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، حمیدیان با تاکید بر اینکه آنچه در بحث خاک باید مورد توجه قرار گیرد کاهش شدید کیفیت منابع خاکی در کشور است که این مهم در زمان فعلی که با خشکسالی همراه است بیش از پیش نمود پیدا کرده است اظهارداشت: امروز شاهد بحث فروچاله ها و فرونشست زمین هستیم که ترکیبی از فرسایش و بحران اب است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا