مشاهده 570 طاقه قرقاول در زیستگاه های شمالی استان اردبیل

سرشماری پاییزه قرقاول، نماد حیات وحش استان اردبیل، با هدف برآورد جمعیت و پراکنش آن در نوار مرزی شهرستان های گرمی، بیله‌سوار، پارس آباد، اصلاندوز، حاشیه رودخانه مرزی ارس و بالهارود انجام شد.

به گزارش سیناپرس اردبیل، حسن قاسم پور، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل، 28 آبان ماه با اعلام این خبر گفت: در این سرشماری محیط بانان و کارشناسان از طریق روش مشاهده مستقیم و روش آوای پرنده اقدام به ثبت مشاهدات خود می کنند و از این طریق تراکم نسبی جمعیت این گونه برآورد می شود.

حسن قاسم پور افزود: خوشبختانه با توجه به اقدامات حفاظتی صورت گرفته و همکاری مردم و مرزبانان خدوم، جمعیت این گونه در شرایط نسبتا خوبی قرار دارد و آمار به دست آمده بیانگر افزایش جمعیت این گونه ارزشمند نسبت به سالهای قبل در استان اردبیل است.

وی با بیان اینکه سال گذشته 500 طاقه قرقاول در زیستگاه های شمالی استان مشاهده و سرشماری شد اعلام کرد: امسال نیز 26 نقطه از زیستگاه های قرقاول در شهرستان گرمی، بیله سوار، پارس آباد، اصلاندوز مورد سرشماری قرقاول قرار گرفتند که 570 طاقه قرقاول در این زیستگاه ها مشاهده و ثبت شد.

قاسم پور در ادامه افزود: حفاظت از این گونه با ارزش که نماد حیات‌وحش استان اردبیل نیز به شمار می‌رود، نیازمند مشارکت و همکاری جوامع محلی است.

قرقاول جزو ماکیان سانان بوده و در فهرست گونه های حمایت شده قرار دارد و شکار و نگهداری آن طبق قانون ممنوع است و نوارمرزی شمال استان به ویژه در شهرستان گرمی و حاشیه رود مرزی بالهارود از جمله زیستگاه‌های امن و مهم این گونه با ارزش است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا