پشت صحنه بوی نامطبوع مسجد وکیل شیراز

روز گذشته گزارشی مبنی بر دپوی فاضلاب شهری در آب انبار مسجد وکیل شیراز در رسانه‌ها منتشر گشت که با توجه پیگیری‌های صورت گرفته این فضا به تازگی درپی مرمت سرویس بهداشتی این مسجد دوران کریمخانی کشف شده است.

به گزارش سیناپرس به نقل از ایسنا، محمد رضا اسفندی، ناظر اماکن تاریخی و میراثی اداره کل اوقاف و امور با ذکر توضیحاتی درباره ماجرای دپوی فاضلاب در فضای کشف شده زیر مسجد وکیل شیراز ،خبر ازمرمت این بنا داد.

اسفندی با بیان اینکه مسجد وکیل در دوران زندیه سال ۱۱۸۷ ه.ق ساخته شده و طی گذشت زمان مورد مرمت قرار گرفته است، گفت: حدود ۹۰ سال پیش در ضلع شرقی مسجد سرویس بهداشتی احداث شده که فضایی در زیرآن برای جمع شدن و تخلیه فضولات که در اصطلاح به آن «سِپتیک» می‌گوییند، تعبیه شده بود.

ناظر اماکن میراثی و تاریخی اوقاف فارس با بیان اینکه از حدود ۶ ماه گذشته احیای سرویس بهداشتی مسجد وکیل با تعامل و همکاری شهرداری شیراز در دستور کار قرار گرفت، اظهار کرد: در روند اجرای این پروژه، با درخواست اوقاف گمانه‌ای زیر سرویس بهداشتی برای بررسی بیشتر زده شد که متوجه دپوی فاضلاب سرویس بهداشتی در سپتیک شدیم و تا امروز هیچ کس از وجود این تونل‌ها و سپتیک خبر نداشت چراکه صرفا یک سوراخ برای ورود لوله جهت خالی کردن فاضلاب وجود داشته و دسترسی به بخش زیرین میسر نبوده است.

وی با اشاره به رسوخ رطوبت ناشی از سرویس بهداشتی به دیگر بخش‌های مسجد، گفت: با کشف این سپتیک و بررسی‌های انجام شده متوجه شدیم که نم و رطوبت زیر سرویس بهداشتی در حال انتقال به بخش‌های دیگر مسجد است از این رو باتوجه به حضور استاندار فارس در مسجد و صدور دستور برای احیای سرویس بهداشتی، جلساتی با اداره کل میراث فرهنگی برای تصمیم گیری برگزار شد که پس از بررسی‌های لازم، تصمیم بر خارج کردن این فضای آجری از حالت سپتیک اتخاذ شد.

اسفندی با بیان اینکه کار مرمت این سرویس بهداشتی جهت کار مطالعاتی فضای کشف شده زیرآن متوقف شده است، اظهار کرد: از زمان کشف فضای سپتیک و اطلاع از دپوی فاضلاب دستور توقف استفاده و مرمت سرویس بهداشتی به دلیل انجام کار مطالعاتی و عدم آسیب رسانی به دیگر قسمت‌های مسجد صادر شد.

وی ادامه داد: با حضور نماینده فرمانداری شیراز، استانداری فارس و اداره آب و فاضلاب تصمیم بر ایجاد سپتیک جدید در خروجی شبستان شرقی خارج از فضای مسجد مطابق با مشخصات فنی و استاندارد مورد تایید میراث فرهنگی و انتقال فاضلاب سرویس بهداشتی از طریق کوچه قلوه سنگی به فاضلاب شهری خیابان طالقانی گرفته شد.

ناظر اماکن میراثی و تاریخی اوقاف فارس، حفاظت از بناهای تاریخی را اولویت این اداره دانست و گفت: ماهیت این سپتیک و اینکه آب انبار بوده، هنوز مشخص نیست از این رو در آینده نزدیک با انجام فعالیت مطالعاتی در این محل کشف شده به حقایقی دیگر از مسجد وکیل دست پیدا کنیم.

وی تاکید کرد: طی چند سال اخیر متوجه رطوبت در لایه‌های پایین دست گاوچاه در ضلع شمالی مسجد شدیم بنابراین به دنبال علت این رطوبت بودیم که با کشف این سپتیک و انجام اقدامات موثر، امیدواریم شاهد کاهش رطوبت و عدم آسیب به دیگر قسمت‌های مسجد باشیم.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا