بازار ۶٩ میلیون دلار محصولات نانو

از ۳۰۳ هزار میلیارد فروش محصولات نانو در سال گذشته، ١٩/١٩۶ میلیارد ریال و یا به عبارتی ۶٩ میلیون دلار بازار صادراتی بوده است.در سال ۱۴۰۱، رقم کلی فروش محصولات نانو ساخت ایران بیش از ۳۰۳ هزار میلیارد ریال بوده است که از این میزان ١٩/١٩۶ میلیارد ریال و یا به عبارتی ۶٩ میلیون دلار (۶/٣ درصد) بازار صادرات و ٢٨۴ میلیارد ریال (٩٢ / ٧ درصد) بازار داخلی را شامل شده است.

به گزارش سیناپرس، متوسط رشد سالانه بازار فناوری نانو ایران از سال ۱۳۹۲ تا پایان سال ۱۴۰۱ حدود ۹۶ درصد بوده است.

رشد خدمات فناوری نانو در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل بیش از ۱۵۰ درصد بوده است. پرفروش‌ترین خدمات فناوری نانو در سال ۱۴۰۱ به ترتیب عبارت‌اند از: خدمات لایه‌نشانی تزئینی، خدمات آنالیز و شناسایی نانومواد و خدمات لایه‌نشانی سخت.

حجم صادرات محصولات نانو در سال ۱۴۰۱، ۶۹ میلیون دلار بوده است که ساخت‌وساز، الکترونیک، اپتیک و فوتونیک، رنگ و پوشش و نساجی حوزه‌های صنعتی هستند که بیشترین صادرات محصولات نانوی ساخت ایران را در سال ۱۴۰۱ داشته‌اند.

همچنین در راستای ارتقای همکاری‌ها و تعاملات بین‌المللی در حوزه نانو اجرای دوره آموزش استادان دانشگاه MAPUA فیلیپین، برگزاری نشست‌هایی با نمایندگان کشورهای برونئی، مکزیک، کوبا، اندونزی، عمان، تعاملات با کشور مالزی برای میزبانی دومین المپیاد بین‌المللی فناوری نانو در سپتامبر ۲۰۲۴ از برنامه‌های اجرا شده به شمار می‌رود.

امضای تفاهم‌نامه همکاری با آژانس ملی تحقیقات و نوآوری اندونزی در اندونزی، ارسال پیشنهادهایی به نهادهایی در کشورهای عمان، مکزیک، عراق، برونئی، اکوادور و ترکمنستان برای افزایش تعاملات تجاری و تعامل با وزارت علوم برای فعال‌سازی شبکه فناوری نانو کشورهای اسلامی از دیگر برنامه‌ها در راستای تعاملات و همکاری‌های بین المللی در حوزه نانو بوده است.

همچنین در نیمه نخست سال ۱۴۰۲ تعداد ۲۱۱ محصول موفق به دریافت گواهینامه نانومقیاس شده و ۳۱ محصول از فهرست محصولات دارای این تأییدیه حذف شده‌اند. به این ترتیب، تا پایان شهریور، تعداد ۱۶۰۸ محصول نانو در بیش از ۱۵ حوزه صنعتی، مبتنی بر فناوری‌های داخلی تولید و روانه بازار می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا