از تأمین اعتبار برای بروزرسانی تجهیزات آموزشی تا ایجاد کمیته حمایت از ماندگاری نخبگان

استاندار فارس بر ضرورت بروزرسانی تجهیزات آموزشی و آزمایشگاهی در دانشگاه های تیپ یک کشور تاکید کرد و خواستار تسریع و طی شدن فرآیندهای قانونی برای تامین اعتبارات ریالی و ارزی در این زمینه شد.

به گزارش سینا پرس فارس، دکتر محمدهادی ایمانیه در جلسه مشترک معاون اجرایی رئیس جمهور، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و جمعی از اساتید، اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در نهاد ریاست جمهوری، گفت: در شورای برنامه ریزی استان فارس که به ریاست آیت الله رئیسی در شیراز برگزار شد، خواستار تفویض مباحث مرتبط با صدور مجوزهای تولید در حوزه تولید دارو، ملزومات پزشکی و مباحث غذا به استان فارس بودیم؛ فارس ظرفیت و پتانسیل این اقدام را دارد و می تواند آن را به نحو احسن محقق کند لیکن نظارت و پایش عملکرد حق و وظیفه ذاتی وزارت بهداشت و ستاد مرکزی است و درصورتی که حقی در این مسیر توسط فرد یا گروهی ضایع شد، باید از وی سلب امتیاز شود.

استاندار فارس در ادامه بر ضرورت بروزرسانی تجهیزات آزمایشگاهی دانشکده ها تاکید کرد و گفت: در دولت نهم، با اذن مقام معظم رهبری از صندوق ذخیره ارزی منابعی تامین شد و بوسیله آن تجهیزات پزشکی دانشکده ها و موسسات تحت پوشش دولت بروز شد؛ هم اکنون دانشکده ها و مراکز آموزش عالی مجددا نیازمند بروزرسانی تجهیزات آزمایشگاهی هستند که می توان با طی شدن مسیرهای قانونی برای انجام این مهم، قدم برداشت.

وی، به پیشرفت های چشمگیر تولیدات پزشکی در کشور اشاره و بر توان مهندسین و نخبگان بومی تاکید کرد و افزود: بسیاری از تولیدات در حوزه های پزشکی و آزمایشگاهی داخلی شده و می توان اعتباری، مرکب از ریالی و ارزی، برای بروزرسانی جدی تجهیزات دانشگاه های علوم پزشکی بویژه دانشگاه های تیپ یک وزارت بهداشت و همچنین آزمایشگاه‌های تیپ یک وزارت علوم اختصاص داد.

دکتر ایمانیه در ادامه سخنان خود، بر ضرورت حفظ و صیانت از نخبگان تاکید کرد و گفت: پیشنهاد می کنم در وزارتخانه های بهداشت و علوم کمیته ای با عنوان ماندگاری نخبگان راه اندازی شود؛ ما هم به سهم و توان خود در این زمینه کمک می کنیم.

وی با اشاره بر اینکه، برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان، فراتر رفتن از انتقاد کردن و شعار دادن و رسیدن به اقدامات عملی مورد نیاز است، تصریح کرد: می بایست در قدم اول مشکلات نخبگان را احصا و پس از آن مسائل را برای ایشان حل کنیم تا از دلایل مهاجرت فرزندان این مرز و بوم کاسته شود.

به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس، دکتر ایمانیه، گریزی هم به متقاضیان ورود به عرصه های تخصصی پزشکی داشت و گفت: برای رشته هایی که پایه و اساس علم پزشکی هستند با کاهش ورود متقاضیان مواجه هستیم؛ برای حل این موضوع پیشنهاد می کنم یک بسته حمایتی از این رشته ها را تدوین و اجرایی کنیم؛ فارس در این زمینه نیز آماده همکاری و همراهی است.

وی در پایان سخنان خود به موضوع تأمین زمین برای اساتید نیز اشاره کرد و گفت: در بحث زمین و مسکن اساتید، لازم است برخی قوانین به نفع جامعه‌ی اساتید تغییر کند؛ باید بتوانیم همزمان با تامین زمین برای مردم، زمین های مناسبی را برای اساتید جوان در نظر بگیریم تا مسکن ایشان تامین شود؛ در استان فارس با تمام قوا از این موضوع حمایت می کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا