چرا زوجین طلاق عاطفی می گیرند؟

سیناپرس با همکاری پزشکان متخصص حوزه های مختلف، هر هفته به سوالات پزشکی شما مخاطبان پاسخ می دهد. سوالات خود را مطرح کنید، پاسخ علمی و درستی دریافت کنید.

مهمترین نشانه های طلاق عاطفی چیست و چرا زوجین به جای گرفتن طلاق رسمی به سوی طلاق عاطفى گرایش پیدا می کنند؟

به گزارش سیناپرس، فروکش کردن احساساتی که در ابتدای رابطه بسیار شدید بود مانند هیجان و اشتیاق، کاهش اعتماد متقابل زن و شوهر به یکدیگر، بی توجهی به یکدیگر، کاهش زمانی که همسران به با هم بودن اختصاص می دهند، کاهش بسیار زیاد حس نیاز و وابستگی به همسر، کاهش میزان تفریحات و فعالیت های مشترک، ترجیح دادن دیگران به همسران خود( از سوی یک یا هردوی آنها)، تبدیل شدن خانه گرم و پرنشاط گذشته به فضایی سرد و خشک، کاسته شدن حس وابستگی، امنیت و اعتماد فرزندان نسبت به والدین از جمله مهمترین نشانه های طلاق عاطفی زوجین است.

عوامل متعددی مانند نارضایتی جنسی( یک طرفه یا دو طرفه)، برآورده نشدن انتظارهای طرفین در یک رابطه، تامین نشدن نیازهای عاطفی، بی توجهی به نیازهای جنسی و عاطفی همسر، انتخاب همسر اشتباه، مشکلات روانی هر یک از طرفین، دخالت دیگران در فرایند زندگی زناشویی و نداشتن شناخت کافی از شریک زندگی می توانند به روی روابط زن و شوهر تاثیر بگذارند و باعث ایجاد طلاق عاطفی شوند.

همچنین دلایل مختلفی مانند منع طلاق از طرف جوامع سنتی (مانند جامعه ایران)، ناتوانایی شوهر در پرداخت مهریه، توانایی مالی نداشتن در نگهداری فرزند (در صورتی که فرد  بخواهد حضانت فرزندش را برعهده بگیرند)، دوری از فرزند( در صورتی که فرد حضانت بچه اش را برعهده ندارد) و آسیب نزدن به روحیه فرزندان نیز باعث می شود همسران طلاق رسمی نگیرند و به طلاق عاطفی روی بیاورند.

*دکتر پروانه صفایی مقدم، متخصص روانشناسی بالینی، عضو سازمان نظام روانشناسی و عضو سازمان علوم شناختی

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا