تکمیل خط دوم انتقال آب شرب از سد درودزن به شیراز

مدیرعامل آب منطقه ای فارس گفت: پروژه خط دوم انتقال آب از سد درودزن به شیراز، که از سال ۱۳۹۰ شروع شده بود، کامل و آماده بهره برداری شد.

به گزارش سینا پرس فارس به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای فارس، سیاوش بدری مدیر عامل آب منطقه ای فارس افزود: این پروژه مهم و حیاتی از سال ۱۳۹۰ آغاز شده بود و تکمیل آن از تاکیدات رئیس جمهور در سفر مهر ۱۴۰۰ به شیراز بود.

او خاطرنشان کرد: با فعالیت جهادی و شبانه روزی کلیه دست اندرکاران، هم اینک این پروژه به پایان رسیده و آماده بهره برداری و افتتاح رسمی است.

بدری توضیح داد: خط دوم انتقال آب شرب از سد درودزن به شیراز با ۷۸ کیلومتر طول مسیر، ۴۴۴۰ متر تونل انتقال، دارای ایستگاه پمپاژ، تصفیه خانه با ظرفیت ۳۰۰۰ لیتر در ثانیه و سه مخزن ۲۰ هزار متر مکعبی در مجموع ۶۰ هزار متر مکعب است.

مدیرعامل آب منطقه ای فارس ادامه داد: امروزه تامین آب شرب جمعیت کلانشهر شیراز، پایتخت فرهنگی کشور از آبخوان های آهکی اطراف شهر و بخشی از سد درودزن تامین می شود. خط اول انتقال آب شرب شیراز با ظرفیت ۱۱۰۰ لیتر بر ثانیه به تنهایی یارای رفع نیازهای آب شرب شیراز نیست.

رییس هیئت مدیره شرکت آب منطقه ای فارس گفت: خوشبختانه با احداث خط دوم تامین آب شرب از سد دروددزن، انتقال ۳۰۰۰ لیتر در ثانیه را ممکن‌کرده است و وابستگی آب شرب شیراز به آبخوانهای آهکی اطراف را به شدت پایین آورده است.

گفتنی است؛سد خاکی دروزن با هسته رسی که لقب قدیمی ترین سد خاورمیانه را یدک می کشد با گنجایش مخزن نزدیک به یک میلیارد متر مکعب، آب شرب کلانشهر شیراز، شهر مرودشت و شهر خرامه در استان را تامین می کند .

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا