پیشنهاد حذف اخذ شهریه در دانشگاه‌های دولتی از لایحه برنامه هفتم

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس بااشاره به بررسی احکام برنامه هفتم توسعه از ارائه پیشنهاد افزایش تعداد دانشجویان خارجی در کشور و حذف ماده ۹۶ درباره اخذ شهریه از دانشجویان دانشگاههای دولتی خبر داد.

به گزارش سیناپرس به نقل از خانه ملت، احمدحسین فلاحی در تشریح نشست چهار ساعته کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس عنوان کرد: در بخش نخست نشست کمیسیون میزبان وزیر علوم و معاونان وی برای بررسی احکام مربوط به حوزه آموزش عالی در برنامه هفتم توسعه بود که کمیسیون پیشنهاداتی را برای ارائه به کمیسیون تلفیق برنامه مصوب کرد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی افزود: از جمله مصوبات کمیسیون ارتقاء رتبه علمی کشور در جهان و منطقه و افزایش تعداد دانشجویان خارجی در کشور طی ۵ سال و همچنین استثنا کردن قراردادهای پژوهشی دانشگاه‌ها از مالیات بود.

وی یادآور شد: همچنین با حذف ماده (۹۶) لایحه برنامه هفتم توسعه که درباره اخذ شهریه از دانشجویان دانشگاه‌های دولتی بود، کمیسیون تصمیم مهمی در خصوص رعایت اصل ۳۰ قانون اساسی اتخاذ کرد که این پیشنهاد نیز به کمیسیون تلفیق ارائه خواهد شد.

فلاحی افزود: در بخش دوم جلسه امروز میزبان معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور و همچنین رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی بودیم که در این زمینه نیز با توجه به اینکه احکام قابل توجهی در لایحه برنامه هفتم نیامده است کمیسیون پیشنهاداتی را جهت تقویت حوزه دانش‌بنیان مصوب کرد.

وی اضافه کرد: رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای و معاونان وی، دیگر مهمانان کمیسیون آموزش بودند که در بحث آموزش فنی و حرفه‌ای نیز حکم قابل توجهی در برنامه هفتم وجود ندارد که پیشنهاداتی برای تقویت این حوزه نیز در کمیسیون مصوب شد.

وی خاطرنشان کرد: حضور رئیس و معاونان مرکز تحقیقات کشاورزی نیز دیگر دستور کار کمیسیون بود که در این رابطه پیشنهادات اصلاحی به ویژه برای راه‌اندازی سامانه‌ای برای ثبت اطلاعات کشاورزی کشور داده شد.

سخنگوی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس تصریح کرد: آخرین دستور کمیسیون نیز حضور رئیس و معاونان جهاد دانشگاهی بود که مقرر شد در برنامه هفتم از ظرفیت این نهاد علمی به ویژه در حوزه ساخت و تولید قطارهای برقی و سایر حوزه‌های دانش بنیان استفاده شود.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا