از اعطای مرخصی با حقوق برای بانوان شاغل تا مرخصی تشویقی کارمندان مرد

معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه آزاد اسلامی طی دستورالعملی نحوه اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت دانشگاه را ابلاغ کرد.

دکتر داریوش جاوید در این دستورالعمل اعلام کرده است: در راستای ارائه تسهیلات رفاهی و خدمات فرهنگی با ارتقاء سلامت روحی و جسمی به خانواده دانشگاهیان به عنوان یکی از راه کنش های کلان و راهبردی بسته کاری ارتقاء تربیت اخلاقی، فرهنگی و تربیتی در سند تحول و تعالی دانشگاه و به منظور تکریم مقام و منزلت مادر و تلاش برای تحکیم بنیان نهاد مقدس خانواده و اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت ابلاغ شده است.

در این دستورالعمل آمده است: بانوان همکار شاغل در دانشگاه می توانند تا مدت ۱۵ ماه از مرخصی با حقوق بهره مند شوند. 

براساس بندهای این دستورالعمل برای کارکنان غیر عضو هیأت علمی از سه ماهگی بارداری تا تولد فرزند به مدت ۶ ماه پرداخت حقوق توسط دانشگاه صورت می گیرد، از تولد فرزند تا ۹ ماهگی به مدت ۹ ماه پرداخت حقوق طبق قوانین سازمان تأمین اجتماعی و توسط سازمان تأمین اجتماعی انجام می شود و از ۹ ماهگی فرزند به مدت ۹ ماه پرداخت حقوق توسط دانشگاه انجام می شود.

همچنین برای کارکنان عضو هیأت علمی از سه ماهگی بارداری تا تولد فرزند به مدت ۶ ماه پرداخت حقوق توسط دانشگاه صورت می‌گیرد، از تولد فرزند تا ۹ ماهگی به مدت ۹ ماه پرداخت حقوق طبق قوانین سازمان تأمین اجتماعی و توسط سازمان تأمین اجتماعی انجام می شود و از ۹ ماهگی فرزند به مدت ۹ ماه حضور فرد در دانشگاه به صورت نیمه وقت و همکاری نوع «ب» با حقوق کامل توسط دانشگاه آزاد اسلامی انجام خواهد شد. 

براساس بندهای این دستورالعمل بازپرداخت اقساط وامهای داخلی دانشگاه برای مدت زمان که از بیمه تأمین اجتماعی حقوق دریافت می کنند، (از تولد فرزند تا ۹ ماهگی) پس از بازگشت به کار صورت می گیرد. 

همچنین کارمندان شاغل مرد که صاحب فرزند می‌شوند، می‌توانند از ۷ روز مرخصی تشویقی بهره مند شوند. 

در این دستورالعمل آمده است: ساعت کاری برای همکاران مرد که دارای فرزند یا همسر معلول هستند، با ارائه مستندات سازمان بهزیستی، مشابه ساعت کار بانوان دارای شرایط خاص، یک ساعت در روز کاهش می یابد. همچنین در صورتی که کارکنان مرد صاحب فرزند دوقلو یا چند قلو شوند، می توانند همانند بانوان دارای شرایط خاص تا سن ۶ سالگی فرزندان از مزایای بخشنامه مربوطه بهره‌مند شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا