رئیس حفاظت محیط زیست شیراز خبر داد:

کشف حیوانات قاچاق و تاکسیدرمی شده در شیراز

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شیراز گفت: طی روزهای اخیر گونه‌هایی از حیوانات کم‌نظیر زنده و تاکسیدرمی شده از یک خانه و یک باشگاه سوارکاری در این کلانشهر کشف شده است.

به گزارش سینا پرس فارس، کامران اسلاملو دوشنبه ۲۲ خرداد به خبرنگاران توضیح داد: طی ۴۸ ساعت گذشته یگان حفاظت محیط زیست شهرستان شیراز طی بازرسی از یک باشگاه سوارکاری، یک فرد فلامینگو، یک فرد خِدنگ، یک فرد سُنقر طلایی و چهار فرد لاک‌پشت مهمیزدار را کشف و این حیوانات را ضبط کرد.

او اضافه کرد: این یگان همچنین در بازرسی از خانه فردی که مبادرت به تاکسیدرمی غیرمجاز حیوانات می‌کرد، گونه‌هایی از حیات وحش در خطر انقراض، شامل ۳۸ پستاندار، خزنده و پرنده تاکسیدرمی شده را کشف کرد.

اسلاملو با بیان اینکه موارد فوق پس از صورتجلسه در دستور کار پیگیری حقوقی قرار گرفته است، گفت: ضرر و زیان این حیوانات تاکسیدرمی شده بالغ بر ۲۵۰ میلیون تومان برآورد شده است.

او ضمن تاکید براینکه قاچاق انواع گونه‌های جانوری را عاملی موثر در وارد کردن آسیب جدی به چرخه اکوسیستم دانست و گفت: گونه‌های جانوری زیبا که به شکل قاچاق مبادله و نگهداری می‌شود، عمدتا حیواناتی را شامل می‌شود که بدو تولد از مادر و زیستگاه اصلی خود جدا شده یا به شکل غیرمجاز شکار شده‌اند.

اسلاملو، نگهداری حیوانات زنده یا تاکسیدرمی شده و خرید و فروش آنها با مبالغ زیاد را اقدامی فانتزی برشمرد که برای برخی افراد شاید لذت بخش باشد اما منجر به نابودی حیات وحش خواهد شد.

این مقام مسئول با اشاره به زیان‌های قاچاق گونه‌های مختلف حیات وحش که در بیشتر موارد، شامل جانوران در معرض خطر انقراض می‌شود، گفت: از پرندگان شکاری تا گربه‌سانان و خزندگان مختلف از زیستگاه امن خود جدا شده و در شرایطی نامناسب و با عذابی فراوان وارد چرخه قاچاق می‌شود، چرخه ناسالمی که در سراسر جهان وجود دارد و ایران هم مستثنا نیست.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شیراز، با یادآوری اهمیت همراهی مردم در حفظ حیات وحش طبیعی، از شهروندان در خواست کرد هرگونه تخلف زیست محیطی را از طریق سامانه ۱۵۴۰ اطلاع رسانی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا