آغاز اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم در شیراز

طرح غربالگری تنبلی چشم با حضور مدیرکل بهزیستی، نمایندگان دانشگاه علوم پزشکی شیراز و آموزش و پرورش استان فارس، به صورت نمادین در یکی از مراکز مثبت زندگی وابسته به بهزیستی شیراز آغاز شد.

به گزارش سینا پرس فارس به نقل از روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، مسوول واحد بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه، یکی از شایع ترین علت های کم بینایی را تنبلی چشم دانست و افزود: میزان شیوع تنبلی چشم از ۲ تا ۵ درصد در ایران و کشورهای مختلف گزارش شده است و در همین راستا، طی سال گذشته در استان فارس، حدود 200 هزار کودک غربالگری شدند.

فریبا مرادی با بیان اینکه در صورت  درمان نشدن این مشکل، اثرات کم بینایی تا آخر عمر با بیمار باقی می ماند، از شناسایی 360 مورد مبتلا به تنبلی چشم طی سال گذشته در استان خبر داد.

او با اشاره به این موضوع که در بیشتر موارد، ظاهر چشم تنبل طبیعی است و هیچ نشانه ای از بیماری در آن دیده نمی شود، تنها راه پیشگیری از تنبلی چشم را تشخیص به موقع عوامل ایجاد کننده آن عنوان کرد و ادامه داد: از آنجا که بسیاری از این عوامل برای خانواده ها ناشناخته است، چشم همه کودکان باید دست کم سه بار در سال های 3 تا 6 سالگی قبل از ورود به دبستان غربالگری شود.

مسوول واحد بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گروه هدف اصلی این برنامه را کودکان 3 تا 6 سال برشمرد و گفت: والدین می توانند برای انجام غربالگری تنبلی چشم، به مراکز مثبت زندگی تحت پوشش ادارات بهزیستی استان فارس مراجعه کنند.

مرادی تاکید کرد: همکاری بیش از پیش مراقبان سلامت و بهورزان در اطلاع رسانی و ارتقای آگاهی مردم و هدایت والدین کودکان گروه هدف به مراکز غربالگری تنبلی چشم، اهمیت بسیاری در این زمینه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا