آلرژی به تخم مرغ

 آلرژی کودکان به تخم مرغ و تخم سایر پرندگان جهت جایگزینی در یک مطالعه مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش سینا پرس فارس، دکتر سید حسام نبوی زاده فوق تخصصی آسم، آلرژی و ایمونولوژی بالینی و عضو هیات علمی دانشکده پزشکی شیراز با اشاره به اینکه حساسیت غذایی یکی از شایع ترین انواع آلرژی ها است، افزود: حساسیت غذایی مانند دیگر آلرژی‌ها پاسخی است که سیستم ایمنی در برابر یک ماده غذایی نشان می‌دهد.

نبوی زاده ادامه داد: در حقیقت ممکن است یک ماده غذایی سرشار از خواص و فواید باشد، اما سیستم ایمنی بدن فرد آن را مهاجم و دشمن تشخیص دهد و بلافاصله پس از مصرف آن، سیستم ایمنی فعال شده و واکنش‌های آلرژیک نشان دهد.

عضو هیات علمی دانشکده پزشکی شیراز اظهار داشت: گاهی به واسطه فواید مفید این مواد غذایی و نیاز بدن، حذف آن دشوار است و یافتن جایگزین مناسب برای این نوع غذاها میتواند ضروری و پراهمیت باشد.

این فوق تخصصی آسم، آلرژی و ایمونولوژی بالینی تصریح کرد: با توجه به ذهنیتی که در جامعه مبنی بر جایگزینی تخم بلدرچین برای افراد با حساسیت به تخم مرغ وجود دارد، حساسیت این افراد به تخم سایر پرندگان مورد بررسی قرار گرفت تا در صورت امکان نیز بتوان جایگزینی با احتمال خطر کمتر معرفی نمود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: در این بررسی 52 کودک با حساسیت به تخم مرغ جهت بررسی حساسیت به تخم سایر پرندگان مورد مطالعه پوستی قرار گرفتند.

به گفته او؛ طبق یافته ها حدود 90 درصد گروه هدف، با تخم سایر پرندگان نیز حساسیت داشتند و بیشترین حساسیت در تخم بلدرچین و اردک مشاهده شد. جایگزین کردن تخم بلدرچین توصیه نمی شود چرا که امکان بروز علائم حساسیت از جمله مشکلات گوارشی، ضایعات پوستی و حتی با شدت بیشتر شوک آنافیلاکسی وجود دارد. همچنین کمترین حساسیت غذایی نسبت به تخم کبوتر و تخم غاز وجود داشت.

سینا

وی در پایان تاکید کرد: در پاره‌ای از موارد فرد مبتلا به حساسیت غذایی نسبت به یک آلرژن شدیداً حساسیت نشان می‌دهد که اگر این علائم شدت پیدا کنند، ممکن است تبدیل به یک واکنش تهدیدکننده شوند و آنافیلاکسی رخ ‌دهد؛ در نظر داشته باشید اگر فردی درگیر آنافیلاکسی شده باشد باید سریعاً مراقبت‌های پزشکی دریافت کند، در غیر این صورت زندگی او در خطر خواهد بود.

گزارش: فتانه حق پرست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا