جایزه نوبل محیط زیست به محافظ پنگوئن ها اهدا شد

جایزه ۲۰۲۳ حفاظت از محیط زیست که نوبل این حوزه محسوب می شود به یک فعال محیط زیست آرژانتینی اهدا شد.

به گزارش سیناپرس، دکتر پابلو بوربور اوگلو، فعال محیط زیست آرژانتینی، که به دلیل فعالیتش برای حفاظت از ۱۸ گونه پنگوئن، محافظ پنگوئن ها لقب گرفته است، روز گذشته جایزه ایندیاناپولیس ۲۰۲۳ را دریافت کرد که به عنوان جایزه نوبل حفاظت از محیط زیست شناخته می شود.

دکتر پابلو بوربور اوگلو در این رابطه گفت: این جایزه برای من مثل یک رویا است. من از اینکه نامزد دریافت این جایزه شدم بسیار هیجان زده بودم سپس وقتی به فینال راه یافتم، همه چیز برایم تغییر کرد.

این فعال محیط زیست طی سه دهه گذشته به عنوان یک متخصص بین المللی در زمینه محیط زیست و حفاظت از پنگوئن ها شناخته شده شده است. وی در سال ۲۰۰۹ انجمن جهانی پنگوئن ها را تأسیس کرد و در حال حاضر به عنوان رئیس آن فعالیت می کند.

وی همچنین گروه متخصص اتحادیه بین المللی برای حفاظت از طبیعت و پنگوئن ها نیز تأسیس کرده و به محافظت از بیش از دو و نیم میلیون پنگوئن در سراسر جهان کمک کرده است.

دکتر پابلو بور بور اولین برنده جایزه ایندیاناپولیس از آمریکای جنوبی است که از میان گروهی از فینالیست ها از پنج کشور مختلف در سراسر جهان انتخاب شده است.

دکتر رابرت شوماکر، رئیس باغ وحش ایندیانپولیس، در این رابطه گفت: او نمونه خارق‌ العاده‌ ای از افرادی است که تأثیر مثبتی بر بقای یک گونه داشته اند. دستاوردهای او کاملاً با مواردی که ما همیشه به دنبالش بوده ‌ایم و جایزه ایندیاناپولیس را دریافت می ‌کند ، مطابقت دارد.

به گفته دکتر پابلو بور بور، پنگوئن‌ ها شاخص ‌های عالی سنجش سلامت اقیانوس ‌ها هستند و موارد متعددی از جمله تهدیدات ناشی از تغییرات آب و هوایی، آلودگی پلاستیک، استخراج نفت و ماهیگیری در زندگی آن ها تاثیر دارد.

به گزارش سیناپرس،برنده این جایزه که توسط انجمن جانورشناسی ایندیاناپولیس اعطا می شود، ۲۵۰ هزار دلار دریافت می کند که این مبلغ بزرگترین جایزه مالی برای حافظان محیط زیست در جهان به شمار می رود. به گزارش سیناپرس، هدف این جایزه شناسایی، پاداش و تجلیل از افراد استثنایی است که تاثیر چشمگیری در حفظ یک گونه یا گروهی از گونه های جانوری و گیاهی ایجاد کرده اند.

مترجم: فاطمه کردی

منبع: sciencefocus

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا