درمان نازایی در مبتلایان به ام اس بی خطر است

یافته های یک مطالعه جدید نشان می دهد:زنان مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس یا همان ام اس که می خواهند تحت درمان باروری قرار گیرند، می توانند بدون نگرانی این کار را انجام دهند.

به گزارش سیناپرس، محققان دریافتند: زنان در حال درمان نازایی که ام ‌اس داشتند، پس از دریافت درمان‌های لازم برای بچه دارد شدن، دچار هیچ مشکلی نشده و نسبت به قبل از شروع درمان، احتمال تشدید بیماری را نداشتند. ام اس، یک بیماری مزمن سیستم عصبی مرکزی، به طور بالقوه ناتوان کننده است.

این مطالعه همچنین ارتباط بین داروهای ام اس و عدم افزایش عود در طول درمان باروری را نشان داد. دکتر ادیت گراهام، استاد یار عصب شناسی در دانشگاه نورث وسترن در شیکاگو در رابطه با این مطالعات گفت: نتایج به دست آمده بسیار هیجان‌انگیز است، زیرا ام ‌اس در بین زنان در سنین باروری شایع است و احتمال ناباروری در آن‌ هایی که ام ‌اس دارند بیشتر است اما نسبت به کسانی که ام ‌اس ندارند کمتر درمان باروری دریافت می ‌کنند.

وی در ادامه توضیحاتش افزود:  درمان های باروری برای افراد مبتلا به ام اس آنقدرها که قبلا فکر می کردیم خطرناک نیست. ما عودهای زیادی را در گروه خود مشاهده نکردیم، موضوع فوق احتمالاً به دلیل این واقعیت است که اکثر بیماران در سال قبل با درمان های اصلاح کننده بیماری تحت درمان قرار گرفتند.

طی این پژوهش، محققان ۶۵ زن با میانگین سنی ۳۷ سال را که حداقل یک بار درمان باروری داشتند مورد مطالعه قرار دادند. ۵۶ نفر از آنها ام اس داشته و ۹ نفر دارای سندرم ایزوله بالینی بودند که اولین قسمت از علائم ام اس است.

به گزارش سیناپرس، این شرکت کنندگان ۱۲۴ دوره درمان باروری از جمله لقاح آزمایشگاهی، لقاح داخل رحمی و داروهای خوراکی برای القای تخمک گذاری را پشت سر گذاشتند. در ادامه محققان سوابق پزشکی شرکت کنندگان را برای عود بیماری در سال قبل از انجام درمان های باروری و در سه ماه پس از هر درمان جستجو کردند.

حدود ۴۳ درصد افراد نیز درمان اصلاح کننده برای بیماری ام اس خود در طول درمان های باروری دریافت کرده و اکثر آنها در یک سال قبل درمان شده بودند.

طبق این مطالعه، هیچ یک از افرادی که تحت درمان اصلاح کننده بیماری بودند، در سه ماه پس از این درمان با عود بیماری مواجه نشدند. این تحقیق همچنین میزان متفاوتی از شرد بیماری را در زنانی که پس از درمان های باروری باردار شده اند در مقایسه با زنانی که درمان آنها به بارداری ختم نشده است، نشان نداد.

دکتر گراهام در این رابطه گفت: امیدواریم یافته های ما به افراد مبتلا به ام اس و همچنین متخصصان باروری اطمینان خاطر بدهد که این درمان ها با افزایش خطرات عود بیماری مرتبط نیستند. برای مردم مهم است که به یاد داشته باشند که ادامه درمان‌های اصلاح ‌کننده بیماری با زمان ‌بندی مناسب در طول درمان باروری می‌تواند خطر عود ام اس را کاهش دهد.

به گزارش سیناپرس، شرح کامل این یافته ها در آخرین شماره مجله تخصصی Neurology Neuroimmunology & Neuroinflammation منتشر شد.

مترجم: ندا اظهری

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا