گزارش تصویری از نشست خبری فضانوردان چینی پس از بازگشت به زمین

بر اساس برنامه ریزی های انجام شده توسط آژانس فضایی چین، سه فضانورد ماموریت خدمه Shenzhou-14 این کشور روز جمعه با مطبوعات دیدار کردند. این نشست خبری، اولین حضور فضانوردان فوق از زمان بازگشتشان به زمین در ماه دسامبر بود.

به گزارش سیناپرس، در پی تشکیل کنفرانس خبری که در مرکز فضانوردان چین در پکن برگزار شد، فضانوردان چینی اعلام کردند مراحل قرنطینه و بهبودی خود را به پایان رسانده و اکنون به مرحله رصد منتقل شده ‌اند.

۹در حال حاضر خدمه در وضعیت جسمی و روحی خوبی هستند. وزن آنها در همان سطحی است که قبل از ماموریت خود داشتند و قدرت عضلانی، استقامت و عملکردهای قلبی خود را بازیابی کردند. آن ها پس از تکمیل ارزیابی های سلامتی، تمرینات منظم خود را از سر خواهند گرفت.

فضاپیمای Shenzhou-14 که در ۵ ژوئن سال ۲۰۲۲ به فضا پرتاب شد، چن دونگ، لیو یانگ و کای شوژه را به ماژول هسته ای ایستگاه فضایی چین تیانه فرستاد.

آنها چندین عملیات مهم را در طول ماموریت شش ماهه خود انجام دادند، از جمله این ماموریت ها می توان به انجام سه فعالیت خارج از ایستگاه مداری، ارائه یک سخنرانی علمی آنلاین زنده و همکاری با بخش کنترل زمینی برای تکمیل مونتاژ و ساخت ساختار T شکل ایستگاه فضایی اشاره کرد.

چن دونگ، فرمانده این ماموریت، اولین فضانورد چینی شد که بیش از ۲۰۰ روز در مدار زندگی کرد. وی در این رابطه گفت: پشتیبانی زمینی به موقع و موثر پشتوانه ای قوی برای این تیم برای انجام موفقیت آمیز ماموریت است.

به گزارش سیناپرس، لیو یانگ اولین زن فضانورد چینی که در مدار زمین مستقر شده  نیز در نشست خبری فوق گفت که بسیار هیجان زده است که شاهد پیشرفت عظیم بخش علم و فناوری هوافضای چین در مقایسه با ۱۰ سال پیش است که برای اولین بار به فضا سفر کرد. او همچنین گفت مفتخر است که شاهد شکل گیری پیکربندی اولیه ایستگاه فضایی است.

او با تاکید بر اقامت ۱۸۳ روزه خود در فضا گفت که هرگز نمی تواند زیبایی کیهان، ملاقات با خدمه Shenzhou-15 در ایستگاه فضایی، یا کارت هایی را که شوهرش برای او نوشته و آهنگ هایی که فرزندانش برای او طی جشن تولدی که در فضا برگزار شد، می خواندند فراموش کند.

به گزارش سیناپرس، کای ژو ژی دیگر عضو این تیم نیز اعتراف کرد که رویای سفر به فضا پس از ۱۲ سال تمرین و انتظار برایش به واقعیت تبدیل شد. وی در این رابطه گفت: من به کشورم افتخار می کنم. تنها کاری که اکنون باید انجام دهم این است که تجربیات به دست آمده از این ماموریت استفاده کرده و در بهترین شرایط خود وارد تمرینات بعدی شوم. من مشتاقانه منتظر بازگشت به فضا هستم.

مترجم: احسان محمدحسینی

منبع: english.news.cn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا