خوردن غذاهای پر ادویه حافظه را ضعیف می کند

تحقیقات جدید پژوهشگران  نشان می دهد: دنبال کردن یک رژیم غذایی پر ادویه و تند شده با فلفل قرمز با افزایش خطر زوال عقل مرتبط است. علاوه بر این مطالعات انجام شده بیانگر این حقیقت است که  مصرف ادویه و فلفل باعث ضعف حافظه می شود.

به گزارش سیناپرس، محققان طی مطالعات جدید خود دریافتند افرادی که بیش از ۵۰ گرم فلفل و ادویه در روز می خورند، دو برابر بیشتر از سایرین کاهش حافظه و مشکلات فکری را تجربه می کنند.

گفتنی است این کاهش قدرت حافظه برای افرادی که عاضق فلفل قرمز هستند، بیشتر است.این یافته ها بر خلاف جنبه های مثبت شناسایی شده برای مصرف غذاهای تند، از جمله ارتباط آنها با عمر طولانی تر، کاهش فشار خون و … است.

دکتر زومین شی، پژوهشگر ارشد این تیم مطالعاتی در رابطه با موضوع فوق، گفت: در مطالعات قبلی ما مشخص شد که مصرف فلفل قرمز برای کاهش وزن بدن و فشار خون مفید است. با این حال، در این مطالعه جدید، ما اثرات نامطلوب ناشیاز خوردن ادویه و فلفل بر حافظه و قدرت شناخت در میان سالمندان پیدا کردیم.

این مطالعه شامل بررسی شرایط حافظه بیش از ۴ هزار فرد بزرگسال چینی بود که طی ۱۵ سال تحت ردیابی قرار گرفتند.

به گفته محققان، غذاهای تند ردیابی شده شامل فلفل قرمز تازه و خشک بود، اما فلفل سیاه یا فلفل دلمه ای این تاثیر منفی را روی حافظه و ادراک افراد ایجاد نمی کرد.

دکتر شی در این رابطه گفت: فلفل قرمز یکی از پرمصرف ترین ادویه ها در جهان بوده و به ویژه در آسیا در مقایسه با کشورهای اروپایی محبوب است.

به گزارش سیناپرس، در بسیاری از کشورهای آسیایی از شرق آسیا از چین و هندوستان گرفته تا کشورهای عربی، تقریباً از هر سه بزرگسال یک نفر هر روز غذاهای بسیار تند مصرف می کند.

ماده فعال فلفل قرمز، کپسایسین است که در هنگام مصرف یا تماس با هر بافتی احساس سوزش ایجاد می کند.  بررسی های انجام شده پیشین نشان می دهد کپسایسین با کاهش وزن مرتبط است زیرا تصور می شود که متابولیسم را تسریع می کند و کاهش چربی را افزایش می دهد.

به این ترتیب توصیه می شود افراد میانسال و مسن کمتر از ۵۰ گرم فلفل و ادویه در روز مصرف کنند زیرا احتمالا این رژیم غذایی برای حافظه و قدرت ادراک آن ها مضر باشد.

مترجم: فاطمه کردی

منبع: spring.org

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا