کد خبر : 44429 یکشنبه 10 مرداد 1395 - 03:20:46
نیروگاه-خورشیدی-جای-نیروگاه-چرنوبیل-را-می-گیرد

نیروگاه خورشیدی جای نیروگاه چرنوبیل را می گیرد

حادثه اتمی در نیروگاه چرنوبیل اوکراین حدود سی سال پیش اتفاق افتاد.

این رویداد تلخ به نمادی برای نمایش خطرناک بودن انرژی اتمی نزد جهانیان شناخته می شود و به ما یادآور می شود که، این انرژی پاک هرچقدر هم که برای انسان مفید باشد، اما خطراتی را در پی دارد که می تواند سال ها گریبانگیر بشریت باشد.با این حال، به نظر می رسد دولت اوکراین تصمیم گرفته که طرح تازه ای را در محل این نیروگاه به اجرا در بیاورد.

به گزارش تحلیل ایران براساس گزارشی که روزنامه گاردین منتشر کرده، دولت اوکراین طرحی را مطرح کرده که به موجب آن زمین های آلوده شده در اطراف این نیروگاه به محلی برای احداث نیروگاه خورشیدی تبدیل خواهد شد. پیشنهاد تامین مالی این طرح به چند بانک ارسال شده و به موجب آن، زمین های بی مصرف این منطقه که مساحت آن به شش هزار هکتار می رسد به محلی سودآور برای این کشور تبدیل می شود.

همچنین، در بخش دیگری از این طرح آمده که به موجب این طرح، نزدیک به هزار مگاوات برق خورشیدی تولید می شود. جالب است بدانید نیروگاه اتمی که در چرنوبیل وجود داشته قادر به تولید برق به میزان 4000 مگاوات بوده است.

با این حال، سوال بزرگی در مقابل این طرح وجود دارد و آن هم این است که آیا ساخت و ساز در چنین منطقه ای تصمیم درستی است یا نه. به نظر می رسد بانک توسعه و بازسازی اروپا به این طرح واکنش مثبتی نشان داده است. از یکی از سخنگوهای این بانک نقل قول شده که "بانک توسعه و بازسازی اروپا در صورت دریافت پیشنهادات دقیق و عملی درباره این پروژه برای سرمایه گذاری در آن علاقمند است."

به هر حال، باید منتظر بود و دید طرح دولت اوکراین برای احداث نیروگاه خورشیدی در محل وقوع یک فاجعه اتمی تا چه اندازه عملی است و کدام بانک حاضر به سرمایه گذاری در آن می شود.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]