کرونا در تمام بدن پخش می شود

یافته های جدید پژوهشگران نشان می دهد: اگرچه کووید ۱۹ به عنوان یک عفونت تنفسی تعریف می شود، اما اثرات ویروس کرونای جدید مطمئناً محدود به هیچ اندامی نیست و در تمام بدن منتشر می شود.

به گزارش سیناپرس، مطالعات جدید نشان دهنده شواهد پایدار تاثیر ویروس SARS-CoV-2 در سراسر بدن است. این یافته نشان می دهد؛ ویروس کرونا بخش های مختلف بدن از جمله ریه ها، قلب، طحال، کلیه ها، کبد، روده بزرگ، قفسه سینه، ماهیچه ها، اعصاب، دستگاه تناسلی، چشم و مغز را تحت تاثیر قرار می دهد.

به تازگی و طی یک کالبد شکافی خاص، بقایای ویروس کرونای جدید در مغز یک بیمار فوت شده ۲۳۰ روز پس از شروع علائم اولیه پیدا شد.

محققان مؤسسه ملی بهداشت ایالات متحده در این رابطه اعلام کردند: داده‌های ما نشان می ‌دهد که کرونا در برخی از بیماران می ‌تواند باعث عفونت سیستمیک شده و ماه‌ها در بدن باقی بماند.

در ژوئیه سال ۲۰۲۰، کالبد شکافی های انجام شده شواهدی از لخته شدن خون در تمامی اندام حیاتی افرادی که به کووید ۱۹ مبتلا شده بودند مشخص شده و این تحقیقات جدید نتایج را با جزئیات بیشتری نسبت به قبل تکرار و تأیید می کند.

محققان پیشنهاد می‌کنند:جدیدترین یافته ‌های آنها جامع ‌ترین تحلیلی است که تاکنون در مورد ماندگاری سلولیویروس کرونا در بدن انسان انجام شده است.

این مطالعه شامل ۴۴ کالبد شکافی بود که در آن محققان به دقت سطح آر ان ای پیام رسان ویروس کرونا  را در ۸۵ بخش بدن و مایعات موجود در آن بررسی کردند. این اطلاعات ژنتیکی نشان دهنده محل تکثیر ویروس در طول زندگی یک فرد است.

به گزارش سیناپرس، محققان همچنین دریافتند: افراد مسن ‌تر و واکسینه نشده ‌ای که بر اثر کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌ اند، نشانه‌ های فراوانی از تکثیر ویروس را در مجموع ۷۹ بخش بدن و مایعات موجود در آن نشان دادند. علاوه بر این، برخی از تغییرات در عرض دو هفته پس از شروع اولین علائم ظاهر شدند.

جالب توجه است، در حالی که ریه‌ها بیشترین التهاب و آسیب را نشان می ‌دهند، مغز و سایر اندام‌ ها اغلب تغییرات بافتی قابل توجهی را علی ‌رغم بار ویروسی قابل ‌توجه نشان نمی‌ دهند.

به گزارش سیناپرس،چگونگی انتشار تا این حد گسترده ویروس کرونا، معمای دیگری است که باید حل شود. کالبد شکافی در مطالعه کنونی اغلب بقایای ویروسی قابل تشخیص را در پلاسمای خون نشان نمی دهد که مساله فوق مشخص می کند که پاتوژن ممکن است از راه های دیگری در بدن در حال حرکت باشد.

شرح کامل این مطالعه در آخرین شماره مجله تخصصی Nature منتشر شده است.

مترجم: ندا جوادهراتی

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا