این افراد از مصرف بیش از حد قهوه خودداری کنند

به گزارش سیناپرس، تحقیقات جدید محققان دانشگاه اوزاکا، نشان داده است که نوشیدن روزانه دو فنجان قهوه یا بیشتر، ممکن است خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی را در افراد مبتلا به فشار خون شدید (160/100 میلی متر جیوه یا بالاتر) دو برابر کند.

یافته های مطالعات قبلی نشان داده بود:نوشیدن یک فنجان قهوه در روز، ممکن است خطر مرگ ناشی از حمله قلبی را در بازماندگان حمله قلبی کاهش دهد و از حملات قلبی یا سکته در افراد سالم، جلوگیری کند.

علاوه بر این، مطالعات متعددی نشان داده اند که نوشیدن قهوه به طور منظم، می تواند خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت نوع 2 و برخی سرطان ها را کاهش دهد و به کاهش خطر افسردگی کمک کند. از جنبه مضر، قهوه زیاد ممکن است فشار خون را افزایش داده و منجر به اضطراب، تپش قلب و اختلالات خواب شود.

پژوهشگران گفته اند: در این مطالعه، ما به بررسی این موضوع پرداختیم که آیا اثرات محافظتی شناخته شده قهوه برای افراد مبتلا به درجات مختلف فشار خون نیز صدق می کنند یا خیر؛ و همچنین اثرات چای سبز را در همان جمعیت مورد بررسی قرار دادیم.

فشار خون بالا، که به عنوان پرفشاری خون نیز شناخته می شود، وضعیتی است که در آن، فشاری که خون به دیواره رگ های خونی وارد می آورد به طور مداوم بیش از حد معمول است و عمل پمپاژ خون را برای قلب، دشوار تر می کند. فشار خون، با واحد میلی ‌متر جیوه (mm Hg) اندازه‌گیری می ‌شود.

محققان، فشار خون را به پنج دسته طبقه بندی کردند: فشار خون مطلوب و نرمال (کمتر از 130/85 میلی متر جیوه)، فشار خون بالا نرمال (89-139/85-130 میلی متر جیوه)، فشار خون بالا درجه 1 (99-159/90-140 میلی متر جیوه)، فشار خون بالا درجه 2 (109-179/100-160 میلی متر جیوه) و فشار خون بالا درجه 3 (بالاتر از 180/110 میلی متر جیوه). در این مطالعه، فشار خون بالا در درجات 2 و 3، به عنوان فشار خون شدید، در نظر گرفته شد.

تجزیه و تحلیل داده ها برای همه شرکت کنندگان نشان داد:

نوشیدن دو یا چند فنجان قهوه در روز، خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی را در افرادی که فشار خونشان 160/100 میلی ‌متر جیوه یا بالاتر بود، دو برابر کرد.

نوشیدن یک فنجان قهوه در روز، خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی را در هیچ یک از گروه های فشار خون، افزایش نداد.به گزارش سیناپرس، همچنین مصرف چای سبز با افزایش خطر مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی در هیچ یک از گروه های فشار خون، مرتبط نبود.

فواید چای سبز، ممکن است با وجود پلی فنول ها توضیح داده شود که ریزمغذی های مفیدی با خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی هستند که در گیاهان یافت می شوند.

محققان افزوده اند، یافته‌ های ما تایید می کنند که افراد مبتلا به فشار خون بالا باید از نوشیدن بیش از حد قهوه اجتناب کنند؛ از آنجایی که افراد مبتلا به فشار خون شدید، به تأثیرات کافئین حساس تر هستند، اثرات مضر کافئین ممکن است بیشتر از اثرات محافظتی آن بوده و حتی با افزایش خطر مرگ در این افراد، همراه باشد.

نتایج تحقیقاتی در مجله Journal of the American Heart Association منتشر شده اند.

مترجم:عباس روشن بین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا