جوشش حیات در تالاب های لرستان

سرزمین چهار فصل لرستان دیار دشت ها و جلگه های محصور در بین كوه ها و دره ها از مواهب طبیعی بسیار غنی بهره مند است.
پل های تاریخی ، آبشارهای خروشان، كوه های سر به فلك كشیده ، جنگل های وسیع ، چشمه های خروشان ، طبیعت بكر و زیبا با وسعتی پهناور از دشت های لاله های واژگون و صدها جاذبه طبیعی و گردشگری از مواهبی است كه خداوند در این سرزمین به ودیعه گذاشته است.
تالاب های لرستان از دیگر نعمت های الهی هستند كه با تاریخی چندین هزار ساله خودنمایی كرده و جلوه منحصر به فردی به طبیعت این سرزمین داده است.
تالاب های لرستان به عنوان زیستگاهی مناسب برای انواع آبزیان و پرندگان بومی و مهاجر از جمله جاذبه های طبیعی این استان هستند كه در فصل بارندگی زیبایی خاصی به منطقه می دهند.
تالاب ها از مهمترین محیط های طبیعی برای تولید محصولات شیلاتی، حفظ سطح آب برای مناطق كشاورزی، تولید چوب، ذخیره آب و كاهش بلایای طبیعی و به ویژه سیلاب هستند.
این اكوسیستم های آبی در راستای تثبیت خطوط ساحلی، از بین رفتن مواد زاید و تصفیه آب و برخورداری از چشم اندازهای زیبای طبیعی و ایجاد بستر مناسب برای حیات بسیاری از گونه های جانوری و گیاهی جایگاه ارزشمندی دارند.
تالاب های لرستان با وسعتی بیش از دو هزار هكتار مكان و زیستگاه مناسبی برای زیست انواع پرندگان بومی و مهاجر و همین طور انواع آبزی است.
در میان تالاب های این استان تالاب های یازده گانه شهرستان پلدختر به عنوان شهر تالاب ها مكان گردشگری منحصر به فرد است.
وسعت این تالاب ها یا به اصطلاح 'گریها' بالغ بر 45 هكتار است كه 'گری جمجمه' بزرگترین و 'گری سیه' كوچكترین آنها است و همگی به جز گرگر در همه فصول سال از طراوت قابل توجهی برخوردارند و هرگز خشك نمی شوند.
'گری پا به نار' و 'گری تاف' كنار هم قرار گرفته و 'گری كبود' حالتی شبیه جزیره به خود گرفته و 'گری جمجمه' به معنای جنبان كه حالت تحرك دارد.
آب شیرین تالاب تنگ فنی و گیاهانی چون بلمك ، نی ، بلوط، پونه و بابونه در حاشیه همه تالاب های این منطقه مناظر دل فریب و چشم نوازی را به وجود آورده اند.
در جنوب شرقی شهرستان بروجرد نیز تالابی به نام بیشه دالان وجود دارد كه زیستگاه پرندگان مهاجر و بومی است.
در شهرستان دورود نیز تالاب هایی وجود دارد كه در زمان حاضر میزبان پرندگان مهاجری همچون فلامینگوست.
تغییر كاربری این ظرفیت های غنی طبیعی و گردشگری به اراضی كشاورزی در سال های اخیر موجب شده تا با وجود تكرار پدیده گرد و غبار ، تالاب ها به عنوان شریان های اصلی حیات در این استان مورد نیاز باشند.
مدیركل محیط زیست لرستان با تاكید بر لزوم احیای تالاب های استان افزود: تالاب ها مواهب الهی هستند كه هیچگونه جایگزینی در طبیعت ندارند و ارزش اكولوژیكی آنها بیش از جنگل و اراضی كشاورزی است.
مهرداد فتحی بیرانوند بیان كرد: تالاب گری بلمك پلدختر یكی از مهمترین تالاب های این استان است كه به منظور احیای آن با مسئولان سازمان محیط زیست پیگیری های لازم انجام شده است.
وی با اشاره به اینكه ارزش اكولوژیكی یك هكتار تالاب با 10هكتار جنگل و 200 هكتار اراضی كشاورزی برابر است افزود: در سال های گذشته با توجه به خشكسالی های اخیر تالاب ها وضعیت مطلوبی نداشتند و این در حالی است كه خوشبختانه با توجه بارندگی های اخیر وضعیت تالاب های استان رو به بهبود است .
فتحی بیرانوند اضافه كرد: در طی بارندگی های اخیر در مدت 90 ساعت چهارمیلیون متر مكعب بارش در استان ثبت شد كه تاثیر مستقیمی بر تالاب های استان داشت.
وی با بیان اینكه با توجه به خشكسالی های چند سال اخیرموضوع تالاب ها باید در دستور كار مسئولان قرارگیرد وسیاست گذاری های مناسبی برای آنها اتخاذ شود اظهار كرد: با توجه به بارندگی های اخیر وضعیت كلیه تالاب های استان نسبت به سال های گذشته به ویژه پارسال مناسب است .
مدیركل حفاظت محیط زیست لرستان گفت :در حال حاضر تالاب های 11 گانه پلدختر آبگیری شده و 350 هكتاراز 600 هكتار تالاب گوری بلمك نیزآبگیری شده است.
وی با اشاره به اینكه خوشبختانه تا پایان سال به دلیل بارندگی كافی وضعیت تالاب ها مناسب است بیان كرد: تمهیدات لازم برای حفظ و نگهداری شرایط مناسب تالاب های استان انجام شده و علاوه بر اینكه مطالعات حق آبه تالاب ها و حریم حقوقی انها در دست اقدام است پاسگاه محیط بانی تالاب های پلدختر،بیشه دالان نیز احداث می شود.
وی اظهار كرد:همچنین در صورت تامین اعتبار عملیات های آبخیز داری تالاب های استان به وِیژه در منطقه دریاچه گهردر سال جاری انجام می شود .
به گزارش ایرنا , وی ادامه داد :در این راستا تبدیل تالاب های 11 گانه به منطقه حفاظت شده پرندگان مهاجر و گرفتن مجوزاز شورای عالی محیط زیست دردستور كارقرار دارد .

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا