کد خبر : 3445 شنبه 16 اسفند 1393 - 13:59:11
کشف-نوعی-هورمون-که-اثرات-ورزش-بر-دیابت-را-شبیه-سازی-می-کند

کشف نوعی هورمون که اثرات ورزش بر دیابت را شبیه سازی می کند

سیناپرس: پژوهشگران موفق به شناسایی نوعی هورمون شدند که می تواند اثرات سودمند فعالیت جسمی را شبییه سازی کند. این یافته می تواند به یافتن راه حلی موثرتر برای درمان دیابت کمک کند.

این هورمون جدید که MOTS-c نام دارد، به موش هایی که دارای برنامه غذایی دارای چربی زیادی بودند تزریق شد. این هورمون که در ابتدا بافت عضلانی را هدف قرار دده بود توانست موجب کاهش فرآیند چاقی و نیز مقاومت در برابر انسولین شود. افزون بر این، این هورمون توانست فرآیند مقاومت در برابر انسولین که به خاطر افزایش سن صورت می گیرد را معکوس کند. گفتنی است این فرآیند  معمولاً پیش از بروز دیابت روی می دهد.

دانشمندان بر این باورند که این هورمون به خاطر همین توانایی در کاهش دیابت ناشی از نوع تغذیه و نیز افزایش سن می تواند راه را برای یافتن درمان هایی نوین برای دیابت و یا سایر بیماری های وابسته به سن هموار سازد. با اینکه این هورمون می تواند اثرات ورزش و فعالیت جسمی را شبیه سازی کند، اما کمکی به تقویت و افزایش بافت عضلانی که به صورت معمول با ورزش روی می دهد نمی کند.

این یافته همچنین موجب افزایش درک ما از میتوکندری و نقش آن در تنظیم سوخت و ساز بدن می شود.

این پژوهشگران اعلام کرده اند که با وجود انجام این آزمایشات بر روی موش، سازوکار مولکولی این شیوه به گونه ای است که می تواند در بدن همه پستانداران شکل گیرد.

مشروح این پژوهش در نشریه Cell Metabolism منتشر شده است. 

کلید واژه ها: دیابت هورمون ورزش
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]