در پی انجام تصویر برداری با کمک امواج ماورا قرمز

مطالعه دو اتاق ناشناخته درمقبره فرعون توت عنخ آمون

کد خبر : 33434 جمعه 28 اسفند 1394 - 12:00:16

در پی مطالعه پژوهشگران یک تیم بین المللی و تصویر برداری با کمک امواج ماورا قرمز از آرامگاه فرعون توت عنخ آمون ، دو محوطه جدید در ضلع شمالی مقبره شناسائی شد که احتمال می رود که اتاقکی مخفی در آن واقع شده باشد .

به تازگی باستان شناسان توانسته اند با تجزیه وتحلیل مقبره فرعون مشهور مصر باستان،  توت عنخ امون به بررسی اتاق های شخصی وی پرداخته و وجود فلز و مواد عالی را در این مکان تایید کنند .

محققان به وسیله اسکن  این مقبره که از مهم ترین اکتشاف های باستان شناسی در دوران معاصر محسوب می شود ، فضاهای را رصد کرده اند که در شمال و دیوار شرقی مقبره قابل رویت بوده و به گفته کارشناسان ممکن است این فضا های منحنی گونه درهای ورودی به مقبره باشند .

ممدوح الدماتی ، وزیر آثار باستانی و عتیقه جات  در کشور مصر با بیان این مطلب اضافه کرد که محققان به وسیله اسکن  این مقبره که از مهم ترین اکتشاف های باستان شناسی در دوران معاصر محسوب می شود ، فضاهای را رصد کرده اند که در شمال و دیوار شرقی مقبره قابل رویت بوده و به گفته کارشناسان ممکن است این فضا های منحنی گونه درهای ورودی به مقبره باشند .

گفتنی است چندی پیش  تیمی از پژوهشگران ،  مقبره فرعون توت عنخ آمون را با سیستم تصویربرداری امواج ماورا سرخ infrared thermography مورد بررسی قرار داده و مطالعه کردند . این پژوهشگران عملیات فوق را بنا به درخواست دولت مصر انجام داده و کارشناسان متعددی از وزارت عتیقه جات مصر ، دانشگاه قاهره و  مرکز حفاظت و نو آوری میراث فرهنگی پاریس  the Heritage, Innovation, and Preservation (HIP) در این طرح مشارکت داشتند .

نتایج به دست آمده اولیه از این تصویر برداری نشان می دهد که بخش هایی از دیواره ضلع شمالی این مقبره از نظر ساختار و دمای داخلی با سایر بخش ها متفاوت است . در همین زمینه نیکولاس ریوز Nicholas Reeves باستان شناس مشهور انگلیسی پیشنهاد داده است که وی می تواند با بررسی تصاویر دریافت شده با وضوح بالا از دیوارهای آرامگاه فرعون را که توسط متخصصان اسپانیائی دریافت شده است ، موضوع وجود اتاقکی مخفی در این محل را بررسی کند .

وی با بررسی این تصاویر ، دو نقطه را مورد بررسی و تاکید قرار داده است که احتمال دارد درهای مسدود شده ای به مقبره ناشناخته و کشف نشده ملکه نفرتیتی گشوده شوند .

فلز و مواد آلی رویت شده توسط اسکنر ها می تواند ادعای مطرح شده توسط نیکلاس ریوز ، مصر شناس برجسته بریتانیایی و استاد دانشگاه آریزونا را در خصوص دفن شخص دیگری در این مقبره تایید کند. دکتر  ریوز،  در جولای سال 2015 مقاله ای در این خصوص منتشر کرد و مدعی شد که بر اساس دیوار نوشته های مقبره که به وسیله اسکنرهایی با وضوح بالا قابل رویت هستند ، اتاق های ناشناخته ای در این مقبره وجود دارد که ممکن است متعلق به به مقبره ملکه نفر - تی تی باشد .

ملکه نفر- تی تی ، همسر فرعون مصر آخناتون  ،  در قرن 14 قبل از میلاد بوده که به شکل غیر منتظره ای در 1323 قبل از میلاد در گذشته و دکتر ریوز بر اساس بررسی های جدید در مقبره فوق الذکر ، استدلال می کند که این بانو در مقبره توت عنخ آمون آرامیده است .

در ادامه الدماتی اظهار داشت که این دو اتاق ممکن است به هرکدام از اعضای خانواده توت عنخ آمون تعلق داشته باشد و هیچ مدرک مستدلی در خصوص دفن ملکه نفرتیتی در این مکان وجود ندارد و همه چیز در حد حدس و گمان است .

وی در پایان اضافه کرد که اسکن و تصویر برداری های جدید برای شروع تحقیقات بعدی از اواخر این ماه از سر گرفته خواهد شد. وی همچنین اظهار امیدواری کرد که ظرف ماه های پیش رو ، سیر تحقیقات منجر به یافتن سرنخ های جدید در مورد این مقبره و اسرار شاه مدفون در آن شده و در نهایت  منجر به کشفی بزرگ در خصوص ناشناخته های این مقبره باشد .

منبع :Discovery   و  archaeology.org

ترجمه: احسان محمدحسینی

no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]