گشایش نخستین ساختمان سبز ایران در پژوهشگاه مواد و انرژی

کد خبر : 33194 دوشنبه 24 اسفند 1394 - 16:46:42

نخستین ساختمان انرژی صفر (ساختمان سبز) کشور روز دوشنبه با حضور محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سید حمید طهائی استاندار البرز و دیگر مسئولان استان در پژوشگاه مواد و انرژی در شهرستان فردیس گشایش یافت.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم گشایش این ساختمان گفت که این ساختمان سومین نمونه ساختمان در دنیا و نخستین در ایران است که احداث شده است. 
محمد فرهادی ادامه داد: این ساختمان یک سال مورد آزمایش قرار گرفته، میزان مصرف انرژی محاسبه و نورگیری فضاها نیز مشخص شده است. 
در پژوهشگاه مواد و انرژی ساختمان انرژی صفر از انرژی های تجدید پذیر استفاده می شود و این کار بسیار مهمی است. 
وزیر علوم اظهار کرد: معماری این ساختمان به گونه ای است که از معماری مدرن استفاده شده و می تواند الگویی برای ساخت و سازهای کشورهای دیگر در جهان شود. 
وی خاطر نشان کرد: امیدواریم که این روش در سال آینه جایگزین مصرف انرژی در کشور شود. 
در این آئین معاون وزیر علوم، استاندار البرز و رئیس پژوهشگاه مواد انرژی نیز حضور داشتند. 
در این نوع از ساختمان ها در مقایسه با ساختمان های معمولی مصرف انرژی 90 درصد کاهش یافته است. 
ساختمان انرژی صفر پژوهشگاه مواد و انرژی در شهرستان کرج نیز با دیدگاه کاهش مصارف انرژی اولیه و جبران انرژی مصرف شده از طریق تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر و پاک، به عنوان نخستین ساختمان انرژی صفر در ایران طراحی و تولید شده است. 
به گزارش ایرنا، در این ساختمان سعی شده تا با استفاده از معماری ساختمان و عواملی مانند بادگیر و گلخانه نیاز انرژی ساختمان تا حد ممکن کاهش یافته و بخشی از نیازهای انرژی ساختمان نیز با استفاده از انرژی خورشیدی تامین شود. 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]